Kalendarz ogrodnika na 27.05 – 05.06 – maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie – Nasze oczy o tej porze cieszą kwiaty irysów, czyli kosaćców. Najczęściej uprawiamy kosaćca bródkowego i syberyjskiego. Ten drugi gatunek w naturze występuje na torfowiskach niskich i wilgotnych łąkach. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Irys ten posadzony na działce preferuje miejsce słoneczne i żyzną glebę, może być sadzony na obrzeżach oczek wodnych. Gdy są upały wymaga podlewania.

W czasie deszczowej pogody chwasty rosną w zastraszającym tempie. W ciągu kilku tygodni naszej nieobecności lub w przypadku zapomnianych zakątków w ogrodzie, trawnik lub łąka mogą zmienić się w prawdziwy gąszcz. Niejednokrotnie potrzebne jest użycie kosy. Coraz trudniej jednoznacznie określić, która roślina jest chwastem, bo przecież często usuwamy z rabat i grządek rośliny naprawdę wartościowe, jak np. mniszek pospolity czy skrzyp. Można zatem przyjąć, że chwastem jest po prostu roślina, której nie chcemy uprawiać w danym miejscu.

Maj w ogrodzie – Produkujemy sadzonki zielne. Jest to tani i nietrudny sposób rozmnażania roślin. Wiosną możemy tak pozyskać sadzonki m.in. takich krzewów i pnączy jak hortensja, bluszcz, winobluszcz, dereń, forsycja, krzewuszka, tamaryszek czy żylistek.

W warzywnikach, cały czas sadzimy rozsady warzyw. Mogą to być rośliny, które sami uprawialiśmy od ziarenka lub takie, które kupiliśmy na targu czy w sklepie ogrodniczym. Pomidory, paprykę, warzywa liściowe i kapustne możemy też sadzić w większych donicach na balkonach i tarasach. Pielęgnujemy pomidory, które już intensywnie rosną, uszczykujemy wilki, obserwujemy pod kątem chorób grzybowych. Świeżo posadzone rośliny możemy podlać lub opryskać środkiem stymulującym wzrost i plonowanie, który wzmacnia odporność roślin w warunkach stresowych. Przesadzenie na pewno możemy zaliczyć do tzw. „stresowych” zabiegów dla rośliny.

Maj w ogrodzie – Z innych warzyw możemy jeszcze wysiewać buraki, fasolkę szparagową, letnie odmiany rzodkiewek i sałaty. Bo pamiętajmy, że rzodkiewka i sałata to rośliny, które w zależności od odmiany możemy wysiewać tylko wiosną i jesienią, gdy jest chłodno lub przez cały okres od marca do września, włączając w to miesiące letnie. Zawsze sprawdźmy z tyłu opakowania czy wybrane przez nas nasiona nadają się do uprawy latem. Odmiany chłodnolubne nie będą dobrze plonować w upalne dni. Praktycznie od razu wybiją w pędy kwiatowe.

1 czerwca jak co roku obchodzimy Dzień Dziecka. Wszystkim dzieciom, małym i dużym składamy najserdeczniejsze życzenia! Udanej zabawy w ogrodzie!

Maj w ogrodzie – Wraz z nadejściem czerwca przygotowujemy nasz ogród do wakacji. Często letnie dni spędzamy w ogrodzie czy na działce. Czyścimy więc meble ogrodowe, ścieżki i tarasy. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy wyciągamy leżaki i parasole dające cień w słoneczne dni. Przebywanie na łonie natury, które możemy jeszcze połączyć z ogrodniczym hobby to recepta na najlepszy relaks dla wielu z nas.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/