Borówki, jeżyny, truskawki – problemy w uprawie
Krzewy owocowe i truskawki – W dzisiejszym odcinku „Ogrodniczego SOS” zajmiemy się truskawkami i krzewami owocowymi. Powiemy jakie choroby i szkodniki mogą je zaatakować i doradzimy jak z nimi walczyć.
Krzewy owocowe – Rośliny jagodowe cieszą się dużą popularnością i chętnie uprawiamy je w ogrodach. Najczęściej sadzimy truskawki, które mogą rosnąć zarówno na rabacie jak również w donicach. Często na działkach mamy też borówki, winorośl, maliny, jeżyny, agrest czy porzeczki. Są to rośliny dość łatwe w uprawie i niezawodne w plonowaniu. Jednak one również bywają atakowane przez choroby i szkodniki.
Szara pleśń występuje praktycznie na wszystkich krzewach owocowych, a także na truskawkach. Jest to choroba grzybowa, którą można zaobserwować na kwiatach, pąkach i owocach. Na skórce widać na początku brunatne plamy, potem owoce gniją. Chore części pokrywa szary pylący nalot.
Krzewy owocowe – problemy. Żeby zapobiegać szarej pleśni nie sadźmy roślin zbyt gęsto. Regularnie usuwamy też chwasty i martwe części roślin. Truskawki warto ściółkować, żeby nie miały bezpośredniego kontaktu z glebą. Żeby zapobiegać szarej pleśni lub działać interwencyjnie można wykonać oprysk środkiem grzybobójczym o działaniu wgłębnym i kontaktowym. Tego typu preparat ma krótki okres karencji co jest ważne w przypadku owoców. Można go stosować 3 dni przed zbiorem truskawek czy innych owoców. Środek ten jest zalecany również w przypadku zamierania pędów, gdy brunatne plamy pojawiają się na pędach, które potem zamierają. Zaatakowane części roślin wycinamy i palimy.
Na truskawkach często pojawia się też biała plamistość liści. Dla tej choroby grzybowej charakterystyczne są drobne, okrągłe szarobiałe plamy, które są otoczone brunatno czerwoną obwódką. Na krzewach owocowych można też zaobserwować plamy innego typu. Mogą one prowadzić do antraknozy, czyli masowego opadania liści. Jeżeli zauważymy pierwsze brunatne plamki możemy przeprowadzić oprysk interwencyjny środkiem grzybobójczym.
Kolejną chorobą grzybową porażającą owoce i liście jest mączniak prawdziwy. U większości krzewów jagodowych na liściach widać biały nalot. Żeby przeciwdziałać tej chorobie można wykonać oprysk zapobiegawczy substancją o działaniu grzybobójczym pochodzenia naturalnego. Substancje aktywne zawarte w tego typu mieszance są bezpieczne dla środowiska. Oprysk takim preparatem ogranicza przenikanie patogenów mączniaka, alternariony i kędzierzawości. Wzmacnia też błonę komórkową roślin, poprawia kwitnienie i redukuje uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi.
Do szkodników, które atakują nasze krzewy owocowe możemy zaliczyć m.in. mszyce, kwieciaki, szpeciele czy przędziorki.
Jeżeli w liściach i płatkach kwiatów zauważymy drobne dziury, to może być objaw występowania kwieciaka. Gdy na liściach widać srebrzystożółte plamki, a pod spodem malutki pajęczaki i delikatną pajęczynę, oznacza to obecność przędziorków.
Mszyce powodują deformację liści i młodych przyrostów. Przenoszą też choroby wirusowe. Im szybciej zauważymy obecność szkodników, tym większą szansę mamy na ich zwalczenie. Tuż po zauważeniu pierwszych objawów ich żerowania możemy użyć naturalnego środka, który tworzy na powierzchni organów roślinnych gęstą polimerową sieć uniemożliwiającą poruszanie się szkodników, w wyniku czego owady i roztocza giną. Jest to mieszanina różnych związków sylikonowych i nie zawiera żadnych chemicznych substancji czynnych. Możemy też wykonać oprysk środkiem owadobójczym.