Kwiaty jadalne

Kwiaty jadalne – Bogactwem kwiatów możemy się cieszyć nie tylko w ogrodzie, ale również na talerzu. I to właśnie o kwiatach jadalnych będzie dzisiejszy odcinek „Ogrodu od kuchni”.

Kwiaty jadalne – Spośród wszystkich jadalnych kwiatów, najbardziej znany jest kalafior i brokuł. Uprawiając je w ogrodzie, musimy dokonać zbioru w odpowiednim momencie, ponieważ kwiatostany potrafią szybko wybijać. Każdy zna także kwiaty słonecznika, które są nie tylko jadalne, ale także bardzo zdrowe.

Jeżeli ktoś uprawia w ogrodzie cukinie, powinien także pamiętać o ich jadalnych kwiatach. Przekwitłe męskie kwiaty, które ponownie się zamykają, możemy zerwać wraz z długą, cienką szypułką i potem wypełnić je nadzieniem mięsnym lub jarzynami.

Kwiaty jadalne – Spożywać możemy także kwiaty wielu ziół m.in. mięty, oregano, tymianku, rumianku, ogórecznika czy szczypiorku. Kwitnący szczypiorek pięknie prezentuje się w sałatkach. Możemy sięgnąć po sałatę i rzodkiewkę z naszego ogródka oraz inne dodatki, żeby stworzyć ładne i pyszne dzieło. Kwiaty szczypiorku smakują bardzo podobnie do liści. Ale ich piękna fioletowa barwa będzie się prezentować wyjątkowo.

Dekorowanie sałatek i półmisków z zimnymi przekąskami jadalnymi kwiatami stało się ostatnio bardzo modne. Możemy w tym celu użyć m.in. aksamitki, nasturcji, nagietków lub bratków.

Aksamitka ma delikatne kwiaty w kolorach od żółtego przez pomarańczowy do ciemnego bordo. Świeże płatki możemy wykorzystywać jako przyprawę, lub dodatek do sałatek. Mają lekko gorzkawy smak.

Jadalne kwiaty nasturcji najczęściej występują w kolorze pomarańczowym, ale możemy też wysiać odmiany w kolorze różowym lub kremowym. Spożywać możemy nie tylko kwiaty, ale również pąki kwiatowe, liście i owoce, które mają intensywny smak gorczycy.

Wśród jadalnych nagietków znajdziemy odmiany z kwiatami w kolorach od jasnożółtego, po ciemnopomarańczowy, które mogą być pełne lub niepełne. Rośliny te są łatwe w uprawie i lubią stanowiska słoneczne. Suszone płatki można wykorzystać do ziołowych herbat.

Wesołe kwiaty bratków również mogą zostać przez nas wykorzystane do przygotowania lub udekorowania potraw. Mają także właściwości lecznicze. Ponieważ są wielobarwne, ładnie kontrastują z innymi kolorami na talerzu. Ich urok możemy zatrzymać na dłużej dzięki kandyzowaniu. Ususzone są świetnym dodatkiem do ciast i naparów.

W kuchni warto mieć także zasuszone kwiaty lawendy. Możemy ich użyć nie tylko do parzenia herbaty, ale także do ciasteczek lawendowych, lub lawendowego cukru.

Żeby przygotować taki cukier, przesypujemy go do szczelnego słoiczka warstwami, razem z suszoną lawendą. Zamykamy i odstawiamy na kilka tygodni, po czy przesiewamy. Aromatyczny, lawendowy cukier doskonale nadaje się do ciast i deserów.

I tym kolorowym akcentem kończymy wiosenną serię „Ogrodu od kuchni”. Na kolejne cykle ogrodniczych programów zapraszam jesienią.