Kwiaty jednoroczne

Kwiaty jednoroczne – Dzisiejszym tematem “Poradnika Ogrodnika” będzie przygotowanie rozsad kwiatów jednorocznych. Zapraszamy!

Kwiaty jednoroczne – Kwiecień to idealny moment, żeby pomyśleć o kwiatach jednorocznych. W tym właśnie miesiącu możemy wysiać większość z nich. Niektóre zaczną kwitnąć już po kilku tygodniach. Ich cechą charakterystyczną jest niesamowita żywiołowość. Szybko się rozwijają i obficie kwitną. W dodatku za kilka złotych wydanych na paczkę nasion można ich mieć bez liku, często przez wiele lat. Najczęściej kwiaty jednoroczne wykorzystuje się, żeby nadać ogrodom wiejski charakter. Ale możemy sięgnąć po nie również wtedy, gdy chcemy stworzyć zakątek dla motyli lub miejsce rozsiewające przyjemny zapach. Wiele z nich nadaje się także do posadzenia w donicach. Możemy je podzielić na dwie główne grupy: rośliny, które wysiewamy wprost do gruntu i rośliny, które najpierw warto wysiać na rozsady. Dziś zajmiemy się tą drugą grupą.

Na rozsady wysiewamy m. in. takie kwiaty jednoroczne jak: aksamitki, cynie, złocienie, astry, kocanki, zatrwiany, floksy czy kleomę.

Kwiaty jednoroczne – Nie lubią one kwietniowych czy majowych przymrozków, a jednocześnie wymagają odpowiednio długiego okresu wegetacji, dlatego konieczne jest przygotowanie rozsady. Nie ma w tym nic trudnego. Potrzebne są doniczki, wielodoniczki lub pojemniki z otworami na dnie, podłoże do wysiewu oraz wybrane przez nas nasiona. Ważne, aby podłoże było lekkie, by rośliny nie miały problemu z kiełkowaniem. Wypełniamy nim doniczki i sięgamy po nasiona.

Aksamitka to niezwykła roślina. Bardzo wytrzymała na okresowe przesuszenia, kwitnąca bardzo obficie. Ma jadalne kwiaty i pozytywnie wpływa na rozwój wielu roślin, w tym warzyw. Do wyboru mamy szereg odmian, karłowe i wysokie, o kwiatach pojedynczych lub pełnych w kolorach żółtym, pomarańczowym, brązowym lub białym a także wielobarwnym. Można ją siać także bezpośrednio do gruntu, ale dopiero w drugiej połowie maja. Rozsady aksamitek możemy przygotowywać od lutego do końca kwietnia. Jej charakterystyczne nasiona umieszczamy pojedynczo w wielodoniczce lub wysiewamy rzutowo w pojemniku, z którego potem młode siewki będziemy pikować. Aksamitka kiełkuje szybko. Pierwsze wschody pojawią się mniej więcej po 5 dniach.

Kleoma to wysoka roślina, o ciekawych kwiatach zebranych w obfite kwitnące grona. Mogą być w kolorze białym, fioletowym lub różowym. Do kiełkowania wymaga temperatury powyżej 18 stopni Celsjusza, na rabacie możemy ją sadzić grupami. Nadaje się też do uprawy w większych donicach.

Floksy, nazywane też płomykami, występują w różnych gatunkach i odmianach. Ich kwiaty mogą zdobić zarówno nasze ogrody, jak również mieszkania, ponieważ nadają się na kwiat cięty. Większość odmian wytwarza kwiaty na wzniesionych pędach dorastających nawet do metra wysokości.

Rodzaj złocieni obejmuje ok. 200 różnych gatunków jednorocznych lub wieloletnich. Kwiatostany złocienia trójbarwnego mają ciekawe zabarwienie. Możemy sięgnąć po różnokolorową mieszankę. Kwiaty, które nam się ukażą będą pewną niespodzianką.

Lwia paszcza, czyli wyżlin większy, w zależności od odmiany dorasta do wysokości od 20 do 80 cm. Kwiaty ma w przeróżnych kolorach. Nasiona tej rośliny są bardzo drobne. Wysiewamy je więc rzutowo do doniczki lub pojemnika i jedynie delikatnie przyciskamy. Potem potrzebne będzie pikowanie. Okres kiełkowania lwiej paszczy to 10-14 dni. Rosnąca w ogrodzie często sama się rozsiewa, więc możemy się nią cieszyć również w kolejnych latach.

Cynie to wspaniałe kwiaty cięte, które długo utrzymują się w wazonie. Przyciągają też owady i motyle. W zależności od odmiany mogą osiągać od 30 cm do metra wysokości. Kwiaty mają pojedyncze lub pełne w różnych kolorach oprócz niebieskiego, mogą być jedno lub dwubarwne. Cynie daliowe o pełnych kwiatach będą wdzięczną i wielobarwną ozdobą rabat. Kiełkują mniej więcej po 7-10 dniach.

Kocanka ogrodowa nazywana też nieśmiertelnikiem na kwiaty wyrastające pojedynczo na długich łodyżkach. Jest z pewnością najbardziej znaną rośliną na suche bukiety. Paleta barw kwiatów tych roślin obejmuje odcienie żółci, różu, czerwieni i fioletu, a także bieli. Kocanki do kiełkowania potrzebują temperatury 18-20 stopni Celsjusza. Wschody trwają 2-3 tygodnie.

Na suche bukiety nadaje się także zatrwian. Oskrzydlone w górnej części, wzniesione do góry kwiatostany mogą mieć kolor fioletowy lub żółty, a także niebieski, biały lub różowy. Na rabatach najlepiej prezentują się sadzone w grupach. Niektóre odmiany osiągają 30 cm wysokości, inne prawie metr.

Astry to niezwykle bogata grupa roślin. Możemy nabyć nasiona naprawdę wielu odmian. Zachwycają niezwykle szeroką paletą barw. Intensywne i skuteczne zabiegi hodowlane doprowadziły do tego, że zajęły one jedno z czołowych miejsc wśród letnich kwiatów. Astry chińskie mogą mieć kwiaty igiełkowe, peoniowe, czy pełne w odmianie książęcej. Mogą też być karłowe lub wysokie dorastające do 80 cm wysokości. Kiełkują po 7-14 dniach.

Rozsady ustawiamy w miejscu jasnym, większość z nich bez problemu wykiełkuje w temperaturze 16-20 stopni Celsjusza. Przez cały okres kiełkowania i wzrostu siewek utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Nie powinno ono przesychać ani być zbyt mokre.

Gdy nastaną ciepłe majowe dni sadzimy nasze rozsady kwiatów w ogrodzie lub w balkonowych czy tarasowych donicach. Wcześniej należy je zahartować. Dzięki kwiatom jednorocznym latem nasz ogród będzie wyjątkowy, sielski i kolorowy.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/