Kwiaty na balkon i taras

Kwiaty na balkon i taras – Rośliny posadzone w pojemnikach lub donicach potrafią udekorować i ożywić każdy taras, balkon czy parapet okienny. A tworzenie własnych kompozycji z użyciem bogactwa kwiatów to czysta przyjemność. Dziś kilka słów o podstawowych zasadach obsadzania donic. Zapraszamy na pierwszy odcinek programu „Balkony i Tarasy”.

Czy to pachnące obłoki kwiatów przed oknem, czy kwitnący zakątek w ogrodzie… Za pomocą donic z roślinami stworzymy w wybranym miejscu przytulną atmosferę. Obcowanie z przyrodą stanowi uspokajającą równowagę dla zabieganego dnia codziennego. Ale jak dobrać rośliny, które posadzimy w swoim otoczeniu?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, to jakie rośliny lubimy najbardziej. Posadźmy to, co nam się podoba i co wywołuje uśmiech na naszej twarzy. Kolejną ważną kwestią jest to, aby wybrać takie gatunki, które będą się czuły dobrze w warunkach, jakie panują na naszym balkonie lub tarasie.

Kwiaty na balkon i taras – Musimy dobrać właściwe rośliny w stosunku do wystawy. Sprawdźmy, w którą stronę świata zwrócony jest nasz balkon czy taras. Od strony północnej będą się dobrze czuły gatunki cieniolubne, m.in. begonie, lobelie, niecierpki czy żeniszek. Od strony południowej, podczas upałów, rośliny niemal cały dzień toną w słońcu, a woda z ziemi znajdującej się w skrzynkach szybko paruje. W takich warunkach możemy sadzić większość gatunków roślin, zwracając jednak uwagę na systematyczne podlewanie. Niektóre rośliny muszą być chronione przed silnym wiatrem, występującym w rejonach nadbrzeżnych lub w wyższych partiach terenu czy budynków mieszkalnych.

W donicach możemy rośliny siać lub sadzić. Gotowe sadzonki to dobre rozwiązanie dla zapracowanych i dla wszystkich, którzy lubią oglądać szybkie efekty swojej pracy.

Dla tych z kolei co kochają ogrodnicze hobby, dobrym rozwiązaniem może być uprawa pelargonii lub surfinii od ziarenka. Są też gotowe mieszanki kwiatów jednorocznych, które wysiewamy wprost do donic tarasowych lub balkonowych.

Dzięki nim stworzymy miniaturowe rabaty kwiatowe, jakie uprawiamy na działkach i w ogrodach w stylu wiejskim. Możemy wysiewać kwiaty w sposób tradycyjny lub sięgnąć po nasiona na taśmie. Bio rozkładalna taśma gwarantuje odpowiednią rozstawę między roślinami i eliminuje konieczność przerywki. Rozkładamy ją w płytkim rowku i przykrywamy cienką warstwą ziemi. To co jest najistotniejsze, to obfite podlewanie. Stałą wilgotność podłoża musimy utrzymywać aż do wykiełkowania nasion. Na tarasie, który zapełnimy obsianymi donicami przyda się poręczny wąż ogrodowy, który ułatwi nam codzienną pielęgnację i nawadnianie roślin.

Kwiaty na balkon i taras – Wysiewając nasiona lub przesadzając gotowe sadzonki do balkonowych i tarasowych pojemników musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim wszystkie skrzynki lub donice muszą mieć otwory odprowadzające nadmiar wody. Korzenie roślin nie tolerują zastojów wodnych, jakie mogą powstać podczas deszczowej pogody. Wyjątkiem są jedynie rośliny bagienne. Warto także zadbać o drenaż i przygotować odpowiednie podłoże.

Podczas przesadzania roślin zwróćmy uwagę na bryły korzeniowe. Jeżeli są one przerośnięte i zbite warto ostrożenie je rozluźnić. Niemal wszystkie rośliny, z pewnymi wyjątkami, powinniśmy sadzić w nowym pojemniku nie głębiej, niż rosły do tej pory. Zbyt głębokie posadzenie może doprowadzić do gnicia szyjki korzeniowej.

Nie bójmy się eksperymentować. Możemy tworzyć ciekawe kompozycje łącząc rośliny kwitnące z roślinami iglastymi, liściastymi, z owocami lub warzywami. Zwróćmy tylko uwagę na to, aby wszystkie posadzone rośliny miały podobne wymagania pielęgnacyjne.

Niewielkie iglaki wyglądają w donicach doskonale. Swoją zieloną barwę zachowują nie tylko latem, ale również zimą, dzięki czemu mogą być całoroczną dekoracją naszych balkonów i tarasów. Występują w różnorodnych formach. Świetnie prezentują się posadzone pojedynczo oraz w połączeniu z innymi roślinami.

Np. z filigranowymi bratkami, które rozweselą każą kompozycję i poradzą sobie niemal w każdym podłożu. Stanowią tak duże bogactwo kolorów i kształtów, że łatwo pogubić się w ich wyborze. Są to kwiaty jadalne, podobnie jak stokrotki. Stokrotki nie są wymagającymi roślinami, więc idealnie nadają się do sadzenia w donicach. W ich uprawie warto pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Podobna do stokrotki jest czubatka, pochodzi z Australii i silnie się rozkrzewia. Może mieć kolor biały, fioletowy lub niebieskawy.

Pamiętajmy, że po posadzeniu rośliny trzeba obficie podlać.

W tworzeniu kompozycji warto czasami puścić wodze fantazji. Za tydzień powiemy o pelargoniach. Chyba najpopularniejszych roślinach, jakie królują na naszych tarasach i balkonach.