Kwiaty na zacieniony balkon i taras

Kwiaty na zacieniony balkon i taras. Czy są rośliny, które można uprawiać na zacienionych balkonach lub tarasach? ? Oczywiście, że tak! ? I właśnie o tych roślinach jest dzisiejszy odcinek. Zapraszamy! ?

Chociaż większość najbardziej popularnych roślin balkonowych kocha słońce, są też takie, które najlepiej czują się, gdy nie są wystawione na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, ale najpiękniej prezentują się w cieniu lub półcieniu. I pierwszym przykładem takiej rośliny jest fuksja, czyli ułanka.

Kwitnie ona niezwykle uroczo, a kwiaty o charakterystycznym kształcie najczęściej są dwubarwne w odcieniach bieli, różu, fioletu i purpury, mogą być pojedyncze lub pełne. W zależności od odmiany, fuksje mogą też mieć różny pokrój: wzniesiony lub przewieszający się.

Gdybyśmy je uprawiali w pełnym słońcu, pąki kwiatowe mogą zacząć więdnąć i opadać, zanim się rozwiną. Tymczasem w cieniu lub półcieniu warunki do rozwoju mają idealne. Rośliny te dobrze rosną w żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym podłożu, może być to np. podłoże do roślin balkonowych lub podłoże kwiatowe. Przez cały okres wegetacji należy utrzymywać stałą wilgotność tego podłoża. Jeżeli na czas zimy uda nam się znaleźć dla nich jasne chłodne miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej zera, to fuksja może zostać z nami na wiele lat.

W cieniu idealnie czują się także niecierpki. Wśród tej grupy roślin również mamy wiele odmian do wyboru, o różnych kolorach liści i różnych barwach kwiatów, które mogą być w kolorze białym, żółtym pomarańczowym, łososiowym, czerwonym, różowym lub fioletowym i które mogą być pojedyncze lub pełne. Nie są to rośliny wysokie, zazwyczaj dorastają do mniej więcej 40 cm wysokości, mają najczęściej zwarty, wzniesiony pokrój i w optymalnych warunkach są obficie obsypane kwiatami.  Są już gatunki niecierpków, które wytrzymają w słońcu, np. niecierpki Sunpatiens, ale generalnie rośliny te zaliczamy do cieniolubnych.

Na niesłonecznym balkonie możemy uprawiać też begonie. Nie przeszkadza im brak słońca tak bardzo, jak przeszkadza im przesuszanie podłoża. Begonie bardzo cierpią, gdy bryła korzeniowa ma zbyt sucho, mogą nawet tego nie przetrwać. Dlatego nawet lepiej będą czuły się w cieniu, gdzie woda z ziemi w doniczce nie odparowuje aż tak szybko. W zależności od odmiany kwiaty begonii mogą być pojedyncze lub pełne, małe i delikatne lub duże i okazałe, na obrzeżach gładkie lub karbowane. Efektem nieustannych przedsięwzięć hodowlanych są ich niezwykłe formy i różne kolory, a same rośliny mogą mieć pokrój wzniesiony lub przewieszający się.

Cieniolubne są również hortensje ogrodowe, które coraz częściej uprawiamy w donicach na balkonach lub tarasach, najczęściej w formie młodych, jeszcze niewielkich krzewów, ale za to o okazałych, pięknych, kulistych kwiatostanach w barwie różowej, niebieskiej, czerwonej, fioletowej lub białej. Tak naprawdę kolor hortensji zależy od kwasowości podłoża. Jeżeli jest ono kwaśne, to kwiaty rośliny są bardziej niebieskie, jeżeli podłoże jest zasadowe, to kwiaty są różowe. Dlatego nie należy się dziwić, jeżeli kwiaty naszych hortensji zaczynają zmieniać kolor w trakcie sezonu.

W każdym razie na stanowiskach mocno nasłonecznionych, kwiaty hortensji mogą być przypalane przez słońce. Zwłaszcza dotyczy to roślin, które dopiero co nabyliśmy i przywieźliśmy ze sklepu ogrodniczego i które nie są jeszcze w ogóle zahartowane. Takie okazy zdecydowanie będą preferować miejsce zacienione lub w półcieniu. I te krzewy także lubią mieć stale wilgotne podłoże w czym mocno słoneczne stanowisko na pewno nie pomaga.

Nie zapominajmy także o roślinach ozdobnych z liści, które z powodzeniem możemy uprawiać w balkonowych czy też tarasowych donicach samodzielnie lub w połączeniu z innymi gatunkami. A do roślin tych zaliczyć można np. bluszcz, hostę, żórawkę, żuraweczkę czy trzmielinę. Zwłaszcza bluszcz bardzo dobrze czuje się w cieniu, to jego naturalne miejsce występowania.

Są też rośliny, które zaliczamy do światłolubnych, ale które w cieniu też sobie poradzą. I taką rośliną jest np. popularna pelargonia rabatowa, bakopa, czyli sutera, lobelia czy dalia. Możemy je sadzić w miejscach mniej nasłonecznionych. Musimy się wtedy jedynie liczyć z tym, że mogą one nie kwitnąć aż tak bujnie, jak bezpośrednio na słońcu. Ale kwitnąć będą na pewno. Za to my mamy korzyść z tego, że nie musimy aż tak często sięgać po konewkę lub wąż ze zraszaczem.

W pielęgnacji roślin na zacienionych balkonach i tarasach nie możemy jednak zupełnie zapominać o podlewaniu. Należy regularnie sprawdzać czy podłoże nie przeschło. Starajmy się dozować wodę od spodu, ponieważ w cieniu rośliny i ich liście nie przeschną tak szybko jak w słońcu, co zwiększa ich wrażliwość na choroby grzybowe. Pamiętajmy też o nawożeniu. Warto fuksje, begonie, niecierpki i hortensje systematycznie odżywiać, żeby miały wystarczającą ilość składników odżywczych do zawiązywania licznych wspaniałych kwiatów.

Życzymy więc bujnego, obfitego i pięknego kwitnienia roślin wybranych na balkon lub taras. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/