Kalendarz ogrodnika na 09.04 – 15.04 – kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie – Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zasieje. Póki co cieszymy się ciepłą, wiosenną pogodą i rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Bogactwo budzących się do życia kwiatów w kwietniu zachęca do tego, aby wysiewać następne. Wiele gatunków kwiatów jednorocznych wymaga uprawy z rozsady, ale są też takie, które możemy wysiewać teraz wprost do gruntu. Zaliczamy do nich m.in. czarnuszkę, kosmos, godecję, chabry czy nasturcję. Nasturcje są nie tylko roślinami dekoracyjnymi, ale również użytkowymi. Ich kwiaty są jadalne. Możemy wysiewać odmiany pnące, a także odmiany karłowe, które doskonale nadają się na obwódki rabat lub do donic tarasowych i balkonowych. O kwiatach zarówno tych do ogrodu, jak również o tych, które sadzimy na balkonach i tarasach możemy też poczytać w kwietniowej prasie ogrodniczej, np. w czasopiśmie „Mój Piękny Ogród”.

Na tych, co uprawiają warzywniki, w pierwszej połowie kwietnia czeka sporo pracy. Do gruntu wysiewamy warzywa, które są odporne na niskie temperatury, m.in. marchew, pietruszkę, groch, rzodkiewkę i szpinak. Możemy także posadzić cebulę i czosnek.

O tej porze, po chwilowym ociepleniu często pojawiają się przymrozki, które mogą uszkodzić sadzonki i siewki. Żeby szybciej doczekać się nowalijek można je osłonić włókniną lub tunelami foliowymi. Wtedy ochronimy rośliny przed wiosennym chłodem.

To już ostatni moment na opryski drzew owocowych, które przeprowadza się w fazie bezlistnej lub w trakcie pąkowania. Zastosowanie preparatów miedziowych pomoże ochronić jabłonie przed parchem jabłoni, a brzoskwinie przed kędzierzawością liści.

Kwiecień to dobry czas żeby założyć trawnik. Pierwszym i najważniejszym zabiegiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy je odchwaścić, przekopać i wyrównać. Potem możemy sięgnąć po nasiona. Trawę wysiewamy w bezwietrzny i suchy dzień. Więcej na ten temat powiemy w sobotnim „Ogrodniczym Vademcum”.

14 kwietnia to Dzień Patrzenia się w Niebo. Dla właścicieli ogrodów nadszedł czas intensywnej pracy na działce. Warto od czasu do czasu zrobić sobie przerwę i spojrzeć w niebo w ramach odpoczynku i relaksu.

Obudziły się już nie tylko pożyteczne pszczoły i trzmiele, ale również jeże. Żerują w nocy, żywią się dżdżownicami, owadami i ślimakami. Jeżeli mamy więc problem ze ślimakami w ogrodzie, warto zaprzyjaźnić się z jeżami.