Kalendarz ogrodnika na 23.04 – 29.04 – kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie – Mokre dni kwietnia zazwyczaj wróżą, że w lecie będzie owoców dużo. Kwiecień w ogrodzie to pora intensywnej pracy. Pora więc rozpocząć kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Dbamy o odpowiednie nawodnienie wszystkich roślin, szczególnie tych, które posadziliśmy wiosną . W warzywnikach wiele wysiewów już za nami. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna, żeby nasiona miały dobre warunki do kiełkowania. Jeżeli nie możemy liczyć na opady deszczu, sami musimy sięgnąć po wąż i zraszacz.

Warto też zbierać deszczówkę. Możemy to robić w beczkach, specjalnych pojemnikach montowanych do rynien lub w podziemnych zbiornikach do zbierania wody deszczowej. Przy takiej instalacji potrzebna jest pompa. Wiosną warto sprawdzić czy po zimie wszystko działa jak należy. W razie potrzeby wymieniamy pompę na nową, tak żeby w sezonie letnim bez problemu korzystać z najlepszej wody dla naszych roślin – wody deszczowej.

Przełom kwietnia i maja to najlepsza pora na nawożenie. Oprócz trawnika warto nawieźć też inne rośliny, między innymi truskawki, borówki i pozostałe krzewy owocowe, rabaty kwiatowe, żywopłoty, młode iglaki i rododendrony, które już niedługo pięknie zakwitną.

Więcej o nawożeniu możemy przeczytać w majowej prasie ogrodniczej, która jest już dostępna w sklepach, np. w czasopiśmie „Kocham Ogród”. Znajdziemy tam informacje o tym, co zawierają nawozy, a także inne ciekawe artykuły, m.in. o tym, jak zadbać o zdrowe grządki i rabaty czy o pięknie łąki tętniącej życiem.

Czas rozpocząć sezon ogórkowy. Do gruntu ogórki siejemy w drugiej połowie maja, ale już teraz możemy przygotować rozsady. Do wyboru mamy wiele odmian, zarówno ogórków do kiszenia, jak również odmian sałatkowych.

Więcej na ten temat powiemy we wtorkowym programie „Ogród od kuchni”. Możemy też sięgnąć po majowe wydanie czasopisma „Przepis na Ogród”, gdzie oprócz wiadomości o uprawie ogórków znajdziemy też m.in. informacje o potrzebach pomidorów czy o podstawach ekologicznej uprawy.

27 kwietnia to Dzień Florysty. Każdy, kto uprawia kwiaty na rabatach trenuje od czasu do czasu swoje florystyczne umiejętności. Żeby mieć z czego układać letnie bukiety możemy teraz sięgnąć po nasiona kwiatów jednorocznych w formie tradycyjnej lub na taśmach. Rośliny te nadają się do uprawy zarówno na rabatach, jak również w tarasowych lub balkonowych donicach.

Rozpoczęcie wegetacji roślin to jednocześnie moment rozpoczęcia walki z ich chorobami i szkodnikami. Jako pierwsze zazwyczaj pojawiają się mszyce. Warto systematycznie kontrolować i obserwować rośliny. Im szybciej zauważymy obecność szkodników, tym łatwiej będzie się ich pozbyć.

Czyścimy stawy i oczka wodne, sprawdzamy pompy i filtry zanim je ponownie uruchomimy. Gdy temperatura ustabilizuje się w okolicach 10 stopni Celsjusza możemy posadzić rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach.

Warto też przygotować ogród na majówkę. Ale o tym już za tydzień, w kolejnym odcinku „Tydzień w ogrodzie”.