Kalendarz ogrodnika na 08.04 – 14.04 – kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie – “ Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Kwitną już magnolie. Status jednego z najbardziej pożądanych gatunków drzew i krzewów ozdobnych zawdzięczają przepięknym, charakterystycznym kwiatom. Nie ma chyba nikogo, kto nie zostałby oczarowany urokiem magnolii wiosną ustrojonej w kwiaty. Pamiętajmy, że latem wymagają one obfitego podlewania.

Kwiecień w ogrodzie – Przygotowujemy się więc do sezonu nawadniania ogrodu. Wyciągamy już węże i zraszacze potrzebne do podlewania warzywnika, rabat, trawnika czy roślin posadzonych w donicach tarasowych. Sprawdzamy w jakiej są kondycji, czy nie wymagają czyszczenia, naprawy lub wymiany. Dbamy o odpowiednie nawodnienie wszystkich młodych roślin, szczególnie tych, które wiosną posadziliśmy w ogrodzie. W warzywnikach wiele wysiewów już za nami. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna, żeby nasiona miały dobre warunki do kiełkowania. Jeżeli nie możemy liczyć na opady deszczu, sami musimy sięgnąć po wąż i zraszacz.

Bogactwo budzących się do życia kwiatów zachęca do tego, aby wysiewać następne. Do gruntu możemy już siać kwiaty jednoroczne, które zakwitną latem, m.in. chabry, ubiorka, nasturcję, ostróżkę, godecję, czarnuszkę, chabry, kosmos, smagliczkę nadmorską czy groszek pachnący.

Kwiecień w ogrodzie – Rozsady kwiatów i warzyw, które wysialiśmy w lutym i marcu cały czas wymagają pielęgnacji. Musimy je systematycznie podlewać, część na pewno wymaga też pikowania. W cieplejsze dni należy je już hartować. Wystawiamy je w zacienione miejsce na tarasie lub balkonie na kilka godzin dziennie, żeby przyzwyczajały się do warunków panujących na zewnątrz.

O tej porze, po chwilowym ociepleniu często pojawiają się jeszcze przymrozki, które mogą uszkodzić sadzonki i siewki. Żeby szybciej doczekać się nowalijek można je osłonić włókniną wiosenną lub tunelami foliowymi. Wtedy ochronimy rośliny przed wiosennym chłodem.

W słoneczne dni możemy kontynuować przycinanie roślin w ogrodzie. Wiosną przycinamy między innymi żywopłoty zimozielone, które osiągnęły już pożądane przez nas rozmiary, m.in. żywopłoty iglaste. Regularne, coroczne cięcie powoduje zagęszczenie roślin, dzięki niemu uzyskujemy szczelną, zieloną ścianę.

Na 7 dni przed Wielkanocą przypada Niedziela Palmowa. W Polsce zamiast palm przygotowujemy zazwyczaj wiązanki z wierzby lub bukszpanu. Warto pomyśleć o ozdobach, które udekorują nasze domy podczas tego święta. Jeżeli planujemy sięgnąć po nasiona rozpoczynamy od wysiewu owsa, ponieważ czas jego wschodów to ok. 10 dni. Nasiona możemy siać w podłożu lub w naczyniu wypełnionym gazą lub ligniną. Taka zielona łączka w ozdobnym pojemniku może być śliczną ozdobą wielkanocnego stołu.

Na kolejny “Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/