Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy pierwszy tydzień kwietnia i zapraszamy na kolejną porcję informacji o tym, co czeka nas w nadchodzących dniach w ogrodzie. Jeszcze raz życzymy też Radosnych Świąt ? i wspaniałego tygodnia!
„Pierwszy kwietnia, bajów pletnia”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
…kolejny raz od przesłania najwspanialszych wielkanocnych życzeń w Wielkanocny Poniedziałek. W tym roku przypada on także w Prima Aprilis, ale w naszym filmie nikt nie będzie żartował, bo nadszedł już kwiecień i w ogrodach mamy ręce pełne roboty.
To miesiąc jeszcze większej ilości wysiewów warzyw, kwiatów i ziół. Nadal możemy kontynuować siew wielu roślin, o których była mowa w marcu, a także sięgnąć już po nasiona nieco bardziej ciepłolubnych gatunków. Bardziej szczegółowo będziemy o tym mówić w nadchodzących, najbliższych filmach na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Zatem już teraz serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia.
Przypominamy więc na szybko tylko, że na rozsady możemy siać jeszcze pomidory i inne rośliny psiankowate, kalarepę i inne warzywa kapustne, bazylię i inne zioła, a także wiele kwiatów. Ponadto, to miesiąc, w którym na rozsady można zacząć już wysiewać także ogórki i inne warzywa dyniowate. Cały czas dbamy o rozsady, które rosną w naszych domach lub w szklarniach czy inspektach. Pomidory wysiane w pierwszej połowie marca należy już pikować. Pamiętajmy w ciepłe dni o ich hartowaniu.
04 kwietnia przypada Dzień Marchewki, przypominamy więc, że w tym miesiącu nadal możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu, na grządkach marchew, pietruszkę, pasternak i buraki oraz inne warzywa korzeniowe, a także sałatę, szpinak, rukolę i inne warzywa liściowe, cebulę, por i koper, a także nagietki, groszek pachnący, kosmosy, słoneczniki czy inne rośliny kwitnące lub ozdobne z liści. Nie spieszmy się jednak z wysiewem bądź sadzeniem w ogrodzie typowo ciepłolubnych roślin, jak ogórki, pomidory czy papryka, aksamitki czy dalie, bo chociaż pogoda zdaje się być już wystarczająco sprzyjająca, nawet bardziej wczesno letnia niż wczesno wiosenna, to przymrozków w naszym klimacie możemy spodziewać się nawet do połowy maja.
Za to ciepła aura obudziła w tym roku szybciej sporo kwitnących roślin na ogrodowych rabatach. Kwitnie już wiele roślin cebulowych, w tym tulipany, na które wielu z nas czeka przez cały rok. Kwitną już także zjawiskowe magnolie. Kwiecień, jak sama nazwa wskazuje, jest miesiącem kwiatów. Cieszmy się jak najwięcej ich widokiem. Spacerujmy więc po ogrodzie, ale nie tylko podziwiając widoki.
Przy okazji zróbmy już teraz przegląd pod kątem występowania szkodników, m.in. ślimaków, mszyc i poskrzypki liliowej. Już teraz można zauważyć objawy ich żerowania, im szybciej uda nam się ich pozbyć, tym zdrowsze będą nasze rośliny. Bardzo łatwo dostrzec teraz poskrzypkę liliową, która najczęściej niszczy takie rośliny jak lilie, liliowce czy cesarskie korony, które właśnie zaczynają kwitnąć. Dorosłe osobniki poskrzypki liliowej to intensywnie czerwone chrząszcze, które o tej porze przesiadują na liściach, wygryzają w nich dziury i są doskonale widoczne. Warto je teraz wyłapać, bo ich larwy żerujące potem na liściach są bardzo żarłoczne i robią sporo szkód oszpecając roślinne kwitnące piękności.
Kontynuujemy przycinanie roślin, które tego potrzebują, m.in. lawendy, którą formujemy na kształt półkuli. Przycinamy też iglaste żywopłoty i iglaste rośliny, które zanadto się rozrosły lub które chcemy uformować w wybrane kształty. Jeżeli wycinamy większe gałęzie, pamiętajmy o przesmarowaniu powstałych ran. Jeżeli na naszych drzewach owocowych lub ozdobnych pojawiły się rany zgorzelinowe, również warto je zabezpieczyć, np. maścią półpłynną. Zastosowanie takiej maści przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek i ochrania rośliny przed infekcją patogenów. Tworzy ona barierę ochronną, która po wyschnięciu tworzy powłokę odporną na działania czynników atmosferycznych i przyspiesza zabliźnianie. Może być stosowana przez cały rok.
I na cały rok jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego i samych wspaniałości. Oraz zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/