Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Kwietniowych prac w ogrodzie jest co niemiara. Zapraszamy więc na kolejną porcję ogrodniczych informacji o tym, co warto zrobić w nadchodzących dniach w kolejnym filmie z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Wspaniałego tygodnia!

„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

… który zamiast letniej pogody, jaka była w zeszłym tygodniu, tym razem przyniesie ochłodzenie i w nocy temperatury w niektórych rejonach spadną do kilku stopni, a w niektórych mogą się nawet pojawić nocne przymrozki. Jeżeli mamy już w ogrodzie rośliny ciepłolubne, wysiane na grządkach, wystawione do hartowania lub w donicach na balkonach tarasach, warto je przenieść w cieplejsze miejsce lub zabezpieczyć np. agrowłókniną tak, żeby nie stała im się krzywda.

Kontynuujemy kwietniowe wysiewy, o których była już mowa w poprzednich filmach na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Przypominamy więc tylko, że cały czas na grządkach możemy siać m.in. marchew, pietruszkę, rzodkiewki, szpinak, sałatę, cebulę czy koper, a na rabatach możemy wysiewać m.in. nagietki, godecję, smagliczkę, gipsówkę czy maciejkę. Na rozsady nadal możemy jeszcze wysiewać wybrane warzywa kapustne, sałatę czy zioła i bardziej ciepłolubne kwiaty.

W cieple naszych domów na rozsady możemy wysiewać też ogórki i inne warzywa dyniowate. Pamiętajmy jednak, że są to rośliny, które nie lubią przesadzania i które z trudem regenerują system korzeniowy, więc ich nigdy nie pikujemy lecz przesadzamy w całości w takiej formie, w jakiej wysialiśmy je w doniczkach lub torfowych doniczkach. Czas przygotowania rozsady ogórków to ok. 3-4 tygodnie. Zaplanujmy więc kiedy chcemy posadzić i je w ogrodzie i tak dobierzmy termin wysiania na rozsady, żeby nie były ani za małe, ani zbytnio wyrośnięte.

Hartujemy rozsady, gdy tylko pogoda na to pozwala. Pomidory i paprykę oraz ogórki i inne warzywa dyniowate najlepiej wystawiać na zewnątrz, gdy temperatura jest powyżej 12-15 stopni Celsjusza, chowamy je z powrotem, gdy temperatura spada poniżej 8 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, aby nie wystawiać roślin bezpośrednio na słońce, tylko najpierw w cieniu. Dopiero po kilku dniach stopniowo możemy pomału przyzwyczajać również do słonecznej aury. Hartowanie roślin możemy też na wstępnym etapie przeprowadzać w chłodnych szklarniach lub w tunelach foliowych. Rośliny tolerujące chłód, takie jak np. sałata i por, mogą być już sadzone na grządkach.

Sadzić i przesadzać możemy też inne rośliny w ogrodzie. Kwiecień jest dobrym miesiącem na przeprowadzkę okazów, które już mamy lub dosadzanie nowych. Jeżeli mamy kompozycje z wczesnowiosennych roślin cebulowych i bylin, to po przekwitnięciu możemy przesadzić je na rabaty w ogrodzie. Ogławiamy przekwitnięte kwiaty, żeby rośliny nie traciły czasu na zawiązywanie nasion, a skupiły się na odżywieniu cebul. Dotyczy to zarówno roślin, które będziemy przesadzać, jak również roślin, które w tej chwili przekwitają w ogrodzie.

Zwróćmy też uwagę na pozostałe rośliny ozdobne rosnące na rabatach. Sprawdźmy czy nie widać na nich szkodników lub oznak chorób, czy nie trzeba ich przyciąć i odżywić. W tym roku szybciej rozpoczęły one wegetację. Róże są już w pełni ulistnione, warto je nawieźć. Można to zrobić przykładowo granulowanym nawozem do róż, w którym każda granulka zawiera wszystkie potrzebne roślinom makro i mikroelementy, specjalne formy azotu, potasu i fosforu, szybko przyswajalny magnez i inne składniki decydujące o prawidłowym i rozłożonym w czasie działaniu nawozu. Rozmieszczamy go równomiernie i lekko mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Będzie on odżywiał nie tylko róże, wpływając już niedługo na piękne kwitnienia, ale też inne rośliny rosnące w ich pobliżu na rabatach.

I robimy już miejsce dla pelargonii, petunii i supertunii, dalii, begonii i innych kwitnących piękności, które latem będą zdobić nasze balkony i tarasy. Szykujemy dla nich doniczki i podłoża. W ostatnią niedzielę pojawił się już film z inspiracjami o tym jak sadzić pelargonie w kompozycjach z różnymi innymi roślinami, w najbliższy wtorek przypomnimy jak sadzić i uprawiać supertunie. W kolejnych dniach będziemy zamieszczać jeszcze więcej filmów o roślinach balkonowych. Pamiętajmy jednak, że są one ciepłolubne, które w czasie chłodnych nocy, jakie jeszcze mogą się zdarzyć do połowy maja, mogą marnieć. Śledźmy więc dokładnie prognozy pogody i jeżeli zdecydujemy się w tym roku na wcześniejsze wykonanie roślinnych dekoracji z tych ciepłolubnych roślin, to na czas silniejszych spadków temperatury, poniżej 5-7 stopni Celsjusza, schowajmy je w cieplejsze miejsce lub zabierzmy do domu.

Życzymy wspaniałego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/