Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy kolejny piękny kwietniowy tydzień, kolejnym odcinkiem z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”, w którym podpowiadamy jakie prace ogrodnicze warto wykonać w najbliższych dniach. Zapraszamy!
„Kwiecień wilgotny obiecuje rok stokrotny”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”
od świątecznego Poniedziałku Wielkanocnego. Jeszcze raz składamy więc najwspanialsze wielkanocne życzenia, przede wszystkim zdrowia oraz spokoju, radości i serdeczności oraz obfitych plonów i bujnego kwitnienia w ogrodzie, na tarasach i balkonach
A bujnie o tej porze kwitną cudowne, zjawiskowe magnolie. Ich duże kielichowate kwiaty pojawiają się zanim wyrosną liście. Mogą być w kolorze białym, różowym, purpurowym, fioletowym oraz żółtym. Jeżeli ktoś chciałby mieć magnolię w ogrodzie lub planuje jej posadzenie, może zrobić to właśnie teraz. W wielu sklepach ogrodniczych można o tej porze nabyć sadzonki i nie ma wątpliwości jak będzie kwitł wybrany przez nas okaz.
Pozostając w tematach kwiatów przypominamy o równie pięknych daliach, które do gruntu będziemy sadzić już niedługo, a które już teraz możemy posadzić w donicach, jeżeli chcemy je podpędzić. Sprawdźmy w jakim stanie są kłącza dalii oraz innych przechowywanych cebul i bulw kwiatowych po zimie. Usuwamy obumarłe lub nadgniłe fragmenty, dokładnie oczyszczamy, duże karpy możemy też rozmnożyć. Jeżeli nam się lekko podsuszyły, to można je na dzień przed sadzeniem namoczyć. Jeżeli wcześniej posadzimy je w doniczkach do podpędzenia, to ten zabieg możemy pominąć. A jeżeli nie mieliśmy do tej pory dalii, a także mieczyków, lilii i innych roślin cebulowych kwitnących latem, to możemy je teraz zakupić lub zamówić przez internet. Sadzimy je na rabatach zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja.
W drugiej połowie kwietnia musimy już zadbać o nawadnianie ogrodu. Regularnego podlewania wymagają warzywniki, jeżeli aura nie jest deszczowa, to wąż ze zraszaczem warto mieć w pobliżu grządek cały czas pod ręką. Podlewania wymagają też wszystkie nowo posadzone rośliny na rabatach i w donicach, a także trawnik, zwłaszcza młody. Sprawdźmy w jakiej kondycji jest nasz sprzęt po zimie. Czy nie trzeba czegoś naprawić, przeczyścić lub wymienić. Sezon nawadniania rozpoczęty.
Rozpoczął się też sezon przesadzania roślin w ogrodzie. Dni są coraz cieplejsze i przyroda budzi się już z zimowego snu. Zanim wybudzi się na dobre warto zająć się przeprowadzką okazów, które tego potrzebują. Pamiętajmy, aby krzew, bylinę lub drzewo wykopać z możliwie największą bryłą korzeniową. W nowym miejscu dołek warto zasilić wybranym nawozem, kompostem lub żyznym podłożem. Na koniec całość dokładnie i obficie podlewamy.
A w warzywnikach, w cieplejszych rejonach naszego kraju, możemy o tej porze wysiewać już buraki. Na zagonach cały czas możemy wysiewać też rzodkiewki, koper, marchew i pietruszkę. Możemy jeszcze wysiewać szpinak, ale to już ostatnia chwila. Kończymy też wysiew grochu, bobu i cebuli. Cebulę z dymki można jeszcze sadzić, sadzimy też pierwsze rozsady, m.in. warzywa kapustne, kapustę, kalarepę, brokuły i kalafiory, por i sałatę. W domach lub ciepłych inspektach kończymy wysiew pomidorów i innych warzyw psiankowatych, za to kontynuujemy wysiew na rozsadę ogórków, dyni, cukinii, patisonów, arbuzów, melonów i innych warzyw dyniowatych.
Pielęgnujemy rozsady, które wysialiśmy już wcześniej. Sprawdzajmy regularnie, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki, zwłaszcza te rośliny, które od dłuższego czasu rosną na naszym parapecie lub regale przy oknie. Jeżeli zauważymy jaśniejsze przebarwienia, żółknące liście, może to być objawem żerowania przędziorków – małych pajęczaków, których często nie zauważamy gołym okiem, a które mogą zniszczyć nasze sadzonki. Żeby się ich pozbyć warto często zraszać sadzonki, w razie potrzeby dokładnie je umyć oraz zastosować oprysk wybranym środkiem owadobójczym, np. naturalnym gotowym do użycia preparatem na bazie oleju rydzowego. Stosując tego typu opryski pamiętajmy, że warto je powtarzać np. co 7-10 dni i że oprysk powinien być dokładny.
Na koniec wracamy ze świątecznymi i poświątecznymi życzeniami. Udanego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/