Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy przedświąteczny, wielkanocny „Tydzień w Ogrodzie” kolejną garścią ogrodniczych informacji. Życzymy wspaniałego tygodnia i radosnego świętowania! 🐣🐣🐣

„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”… i rozpoczynamy trochę zimowy „Tydzień w Ogrodzie”, w którym możemy się spodziewać nocnych przymrozków…

… warto więc przykryć agrowłókniną grządki warzywne, na których wykiełkowały już wsiane w marcu rośliny. Rzodkiewki, szpinak, sałata, groch i bób to gatunki odporne na tego typu chłody i powinny przetrwać przymrozki do -4, -5 stopni Celsjusza, ale ich dodatkowe okrycie na pewno nie zaszkodzi. Zostało już tylko 6 dni do Wielkanocy, to ostatni moment na tradycyjny, świąteczny wysiew rzeżuchy. Na wysiew owsa jest już za późno, ale jeżeli potrzebne są do świątecznych dekoracji zielone kępki, możemy sprawdzić czy w ogrodzie nie rozrósł nam się  za bardzo trawnik i nie potrzebuje przycięcia. Odcięte fragmenty darni z powodzeniem mogą zastąpić owies.

Pozostając w temacie trawnika, jeżeli wykonaliśmy już wertykulację, warto darń nawieźć. Jeżeli jeszcze nie przeprowadziliśmy wertykulacji lub aeracji, warto taki zabieg sobie zaplanować na najbliższe dni. Trawnik nie wymaga jeszcze koszenia, ale warto już przygotować się pod tym względem do nadchodzącego sezonu. Jeżeli mamy robota koszącego warto sprawdzić w jakiej kondycji jest po zimie, zarówno samo urządzenia jak i bateria. Warto też sprawdzić stan noża, czy nie wymaga naostrzenia. Ostrość noża należy sprawdzić także w tradycyjnych kosiarkach. Zanim urządzenia te zaczną pracować warto je dokładnie przejrzeć i odpowiednio przygotować.

Kwiecień to doskonały miesiąc na założenie nowego trawnika, należy poczekać aż ziemia się nieco ogrzeje, przygotować teren i przystąpić do działania. Możemy położyć trawnik z rolki lub wysiać go metodą tradycyjną. Do wyboru jest wiele nasion traw, a w tym roku pojawiły się także w sklepach mieszanki nasion traw i mikro koniczyny. Dzięki połączeniu tych dwóch roślin możemy uzyskać trawnik, który jest samonawożący, ciemnozielony i wymaga mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ koniczyna posiada zdolność do wiązania azotu z powietrza i wchodzi w symbiozę z pożytecznymi bakteriami brodawkowymi.

Kto wysiał na rozsady warzywa i kwiaty w marcu, musi o tej porze pomyśleć o pikowaniu, czy przesadzaniu młodych sadzonek pojedynczo do osobnych doniczek, w których będą miały więcej podłoża i miejsca do dalszego wzrostu. Dotyczy to zwłaszcza pomidorów i papryki oraz innych roślin z rodziny psiankowatych, które bardzo lubią przesadzanie i dla których pikowanie jest zabiegiem obowiązkowym. Ponadto warto rozsadzić do większych doniczek wszystkie rośliny, które tego potrzebują, które są wybujałe z uwagi na niedostateczną ilość światła i które przestały przyrastać. To oznaka, że potrzeba im więcej przestrzeni i ziemi.

„W Wielki Piątek dobry zasiewu początek”. Jeżeli pogoda nie zachęca do pracy w ogrodzie, możemy przygotować w domu kolejne rozsady roślin warzywnych i kwitnących, które potem posadzimy na rabatach lub grządkach w drugiej połowie maja, m.in. późnej kapusty, kalarepy czy sałaty oraz aksamitek, cynii czy astrów. Kończymy już pomału wysiew papryki i pomidorów.  Kwietniowe wysiewy wprost do gruntu można zaplanować na kolejny tydzień, w którym prognozy pogody dla większości rejonów naszego kraju, przewidują już cieplejszą aurę, bez nocnych przymrozków.

Wielka Sobota to ostatni moment, żeby przygotować wielkanocne dekoracje, które umilą nam świętowanie i wprowadzą nas w wyjątkowy nastrój. Nie może wśród nich zabraknąć roślinnych motywów, np. bratków, pierwiosnków lub przeróżnych kwitnących roślin cebulowych. Możemy też ściąć gałęzie wybranych roślin w ogrodzie i je wykorzystać do stworzenia świątecznych ozdób. Nie potrzeba wiele, żeby wprowadzić do domu wielkanocną atmosferę.

„W Wielką Niedzielę pogoda – duża w polu uroda” Z okazji Świąt Wielkanocnych przesyłamy najwspanialsze życzenia! Radości, pogody ducha, szczęścia i przede wszystkim zdrowia. A także odpoczynku i przyjemnego świętowania!

Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/