Lipiec w ogrodzie – 06.07 -12.07 – kalendarz ogrodnika
Lipiec w ogrodzie. „Lipcowe upały, wrzesień doskonały”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
A w niejednym ogrodzie kwitną o tej porze zjawiskowe lilie. Wiele lat pracy hodowców zaowocowało stworzeniem niezwykle zróżnicowanych odmian, często dużo bardziej odpornych i łatwiejszych w uprawie. Ich widok na tle błękitnego nieba to symbol pełni lata.
Wszędzie dobrze, ale we własnym ogrodzie najlepiej. Dlatego wakacje na działce to wspaniale spędzony czas. Upały zachęcają do zabawy z wodą, szczególnie dzieci chętnie korzystają w ogrodzie z tej formy rozrywki. Już zraszacz wahadłowy lub obrotowy postawiony na trawniku może być źródłem wielkiej radości. Alternatywą dla basenu może być prysznic ogrodowy, postawiony na tarasie lub na trawniku. Woda doprowadzana wężem szybko się nagrzewa, dzięki czemu natrysk jest bardzo przyjemny. 73 / 03.06
Drzewa i krzewy w czasie wiosennych i letnich miesięcy mogły się rozrosnąć bardziej niż tego chcemy. Dotyczy to zwłaszcza roślin okrywowych. Niekiedy trzeba je przyciąć, bo za bardzo nachodzą na dom czy ścieżkę. Sprawdźmy zatem, które krzewy, byliny czy pnącza są zbytnio zagęszczone lub nadmiernie rozrośnięte. Oprócz roślin iglastych, od czerwca możemy dodatkowo przycinać również drzewa, u których występuje tzw. efekt płaczu i których wcześniej nie zaleca się ciąć. Zaliczamy do nich m. in. takie gatunki jak brzoza, klon, grab czy buk. 76
W warzywniku wiele roślin wymaga już usunięcia z grządek. Groszek cukrowy wysiany w marcu kończy już swoją wegetację. W jego miejsce warto wysiać kolejne warzywa, np. fasolkę szparagową lub późną marchew. Wczesnowiosenna sałata wraz z nadejściem upałów zaczyna wybijać w pędy kwiatostanowe. W takiej postaci nie nadaje się już do spożycia, ponieważ jest gorzka. Usuwamy ją z grządki lub pozostawiamy, żeby wydała nasiona.
Pomidory zawiązują zielone grona. Cały czas je podwiązujemy, żeby się nie połamały. Deszczowa pogoda niestety może mieć na nie negatywny wpływ, wywołując choroby grzybowe. Prewencyjnie możemy w lipcu przeprowadzić oprysk naturalnym preparatem na bazie ekstraktu z grejpfruta. A jeżeli widzimy pierwsze plamy na liściach możemy sięgnąć po wybrany środek grzybobójczy, który zalecany jest do stosowania w okresie najbardziej intensywnego wzrostu roślin lub taki, który działa zapobiegawczo i interwencyjnie na takie choroby jak: zaraza ziemniaka i alternarioza pomidora.
Żeby uchronić przed chorobami grzybowymi nasze cebule i bulwy kwiatowe, czyścimy wykopane wcześniej cebule tulipanów, krokusów czy narcyzów, zwłaszcza te, które zdążyły już przeschnąć. Możemy je pogrupować według wielkości. Te najmniejsze mogą nie zakwitnąć najbliższej wiosny, ale jeżeli je posadzimy wraz z innymi, zakwitną najpewniej za 2 lata. Przenosimy je wszystkie do suchego, przewiewnego pomieszczenia, gdzie będą czekać na posadzenie mniej więcej do września.
Tymczasem już teraz możemy sadzić bulwy zimowitów, robimy to na głębokość mniej więcej 15 cm. Zimowit jesienny jest podobny do krokusa i często jest z nim mylony. Jednakże ta roślina nie kwitnie wczesną wiosną, ale w sierpniu i wrześniu. Bulwa zimowita jest znacznie większa niż krokusa i wyrasta z niej zazwyczaj kilkanaście roślin.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/