Kalendarz ogrodnika na 02.07 – 08.07- lipiec w ogrodzie
Lipiec w ogrodzie – „Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.
Nareszcie nadeszło lato, ze swoimi gorącymi, suchymi dniami. Chronimy więc nasze rośliny przed wyschnięciem regularnym podlewaniem zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Rośliny w pojemnikach podlewamy nawet 2 razy dziennie.
Rozpoczął się sezon ogórkowy. W warzywnikach możemy już przeprowadzać pierwsze zbiory ogórków. Odmiany sałatkowe spożywamy na bieżąco, a ogórki gruntowe kisimy lub przeznaczamy na innego rodzaju przetwory.
O warzywach z własnej działki i sympatiach na grządce możemy przeczytać w lipcowym wydaniu czasopisma „Kocham Ogród”. Znajdziemy w nim także informacje o roślinach dobrych i dla oka i dla podniebienia oraz o tym jak zwalczać szkodniki w sadzie i na jagodniku.
Na grządkach możemy wysiewać sałatę, szpinak lub roszponkę. Będą gotowe do zbioru jesienią. Warto sięgnąć po takie odmiany, które nadają się do uprawy latem.
Zbieramy i suszymy lawendę. W zależności od jej przeznaczenia ścinamy ją w różnym momencie kwitnienia. Na suche bukiety zbieramy lawendę, kiedy kielichy są wybarwione i nabrzmiałe, na świeże bukiety i do saszetek zapachowym zbieramy ją otworzą się już korony, do momentu, gdy pierwsza z nich zaczyna więdnąć.
Ogławiamy przekwitnięte rośliny, m.in. irysy, w ten sposób nie tracą one energii na zawiązywanie nasion. Ważne jest, aby podczas przeprowadzania tego zabiegu nie ścinać liści, które zapewniają prawidłowy przebieg fotosyntezy.
Lato to dobry moment, żeby wyleczyć nasze domowe rośliny doniczkowe z wszelkich dolegliwości. Możemy je teraz wystawić na balkon lub taras i dokładnie umyć, zrosić i opryskać odpowiednimi preparatami wzmacniającymi, a w razie konieczności środkami owadobójczymi lub grzybobójczymi.
W ogrodzie również systematycznie zwalczamy szkodniki i choroby grzybowe. Dbamy też o wysokie kwiaty na rabatach, m.in. o dalie, mieczyki, słoneczniki czy hortensje. Warto przywiązać je do podpór, które pomogą im przetrwać letnie burze, wiatry i ulewy.
Na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.