Kalendarz ogrodnika na 08.07 – 14.07 – lipiec w ogrodzie
Lipiec w ogrodzie – “Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Letnie warzywa z własnego ogrodu spożywamy na bieżąco, wtedy są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Sezon ogórkowy już trwa, możemy z nich przygotowywać przeróżne przetwory. Wszyscy znamy ogórki kiszone, ale oprócz nich możemy zaprawić ogórki także w musztardzie, occie lub użyć wybranych przypraw nadających im charakterystyczny smak.
Lipiec w ogrodzie – W letnich okresach suszy trawa rośnie wolniej i łatwo ulega wypaleniu. Musimy o tym pamiętać także podczas koszenia. Wiosną przy silnym wzroście źdźbeł trawę kosimy często, latem ta częstotliwość spada. Warto pozwolić darni nieco podrosnąć, dzięki czemu woda z podłoża nie będzie odparowywać aż tak szybko. Jeżeli trawnik w czasie naszej nieobecności, spowodowanej np. wyjazdem urlopowym, znacznie urosła, należy ją kosić stopniowo. Najpierw ścinamy jedną trzecią wysokości, a dopiero potem kosimy do wybranej przez nas wysokości.
W lipcu na trawnikach mogą się pojawić choroby grzybowe, warto więc obserwować darń pod tym kątem. Mogą być to np. czarcie kręgi, czerwona nitkowatość czy różowa plamistość. Te dwie ostatnie choroby często występują razem, na źdźbłach widać wtedy różowo-białą grzybnię. Gdy zauważymy tego typu objawy należy w pierwszej kolejności usunąć zainfekowane źdźbła i dokładnie wygrabić filc z trawnika. Powinniśmy zadbać o dobre napowietrzenie darni. Zapobiegawczo można użyć naturalnych preparatów, które wspomogą nas w walce z chorobami grzybowymi. Może być to środek zawierający żywe organizmy, niepatogeniczne grzyby będące pasożytami niektórych gatunków grzybów chorobotwórczych lub preparat mikrobiologiczny zawierający odpowiednio dobrane szczepy bakterii.
Lipiec w ogrodzie – O tej porze możemy już rozmnażać niektóre rośliny balkonowe i tarasowe. Sekatorem odcinamy sadzonkę wierzchołkową, czyli fragment młodego pędu i sadzimy w doniczce z wilgotnym podłożem. W taki sposób możemy pobrać m. in. sadzonki komarzycy, fuksji, koleusa, kocanki włochatej, lantany czy pelargonii.
Hortensje prezentują się teraz najbardziej okazale, są zdrowe i atrakcyjne. To najbardziej odpowiedni moment, żeby je ściąć do suszenia. Najprostszym sposobem jest powieszenie jej kwiatostanem do dołu w pomieszczeniu przewiewnym i możliwie najciemniejszym, dzięki czemu ma szansę zachować kolor. Po 2-3 tygodniach suszony bukiet będzie gotowy.
Do suszenia nadaje się także lawenda. Ją również w tym celu ścinamy w lipcu. Kwiaty tej rośliny bez problemu zachowają swój kolor, nawet jeżeli pozostawimy ją w jasnym pomieszczeniu. Wystarczy wstawić bukiet lawendy do wazonu bez wody, samoistnie pięknie się zasuszy. A oprócz tego, że może być ozdobą naszego mieszkania, suszonej lawendy możemy też użyć w celach użytkowych.
W okresie letnim nie zapominajmy o naszych domowych roślinach doniczkach. Wykorzystajmy ciepłe, ale pochmurne dni do tego, aby zafundować im prysznic. Bez problemu możemy je teraz wystawić do ogrodu lub na balkon i dokładnie zrosić. Pozbędziemy się kurzu i rośliny o czystych, nawilżonych liściach będą mogły dalej rosnąć i zdrowo się rozwijać.
Kolejny „Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/