Kalendarz ogrodnika na 22.07 – 28.07 – lipiec w ogrodzie
Lipiec w ogrodzie – „Gdy listki ziemniaków w górę spoglądają, to nam na pogodę znak pewny dają.”
Rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie.
Lipiec w ogrodzie – Ziemniaki w warzywnikach już można zbierać. Podobnie jak ogórki, cukinie, marchew, fasolkę szparagową i wiele innych warzyw. Dojrzewają pomidory. Kończymy zbiór cebuli. Tego lata w wielu rejonach naszego kraju brakuje deszczu, trzeba więc często podlewać uprawy.
Zbieramy też zioła, między innymi miętę, bazylię, oregano i tymianek… Przeznaczamy je do robienia potraw na bieżąco, a także do suszenia. Miętę możemy mrozić. Silne i zdrowe gałązki mięty możemy wykorzystać do rozmnożenia tej rośliny. Wystarczy umieścić je na 3-4 tygodnie w wodzie i poczekać aż się ukorzenią.
Świeże zioła z pewnością przydadzą się także podczas grillowania. Jest to wspaniała forma spędzania wolnego czasu w ogrodzie. Na grillu możemy wyczarować smaczne i zdrowe dania, o czym będziemy mówić w naszym kolejnym, wakacyjnym cyklu. Może to być np. przepyszny hamburger. Przepis na to jak go przygotować pojawi się na naszym kanale już niedługo.
Lipiec w ogrodzie – Na tarasach sprawdzamy też regularnie w jakiej kondycji są nasze rośliny doniczkowe, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki: mszyce, miseczniki czy przędziorki. Jeżeli zauważymy objawy ich żerowania, należy rozpocząć walkę z nimi jak najszybciej, zanim zniszczą nasze rośliny. Możemy zastosować gotowe do użycia, naturalne preparaty na bazie wielocukrów lub na bazie oleju rydzowego. Jeżeli walka ze szkodnikami jest utrudniona, np. przez brak bezpośredniego kontaktu z nimi, możemy sięgnąć po preparat systemiczny, który wnika do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami dociera do wszystkich niepożądanych szkodników. Pamiętajmy przy tym o pożytecznych owadach. Zawsze przestrzegajmy zaleceń podanych na etykiecie, a opryski wykonujmy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Ogławiamy przekwitnięte kwiaty, nie tylko te na tarasach i balkonach ale również te, które rosną na rabatach, m. in. lilie. Dzięki temu cała energia roślin będzie szła na zawiązywanie nowych pąków lub na odżywienie cebuli w przypadku lilii, a nie na rozwój nasion. W przyszłym roku silne cebule wytworzą jeszcze piękniejsze kwiaty.
Lipiec w ogrodzie – Z innych przekwitniętych kwiatów możemy zebrać nasiona, dotyczy to np. aksamitek dwuletnich lub jednorocznych roślin kwitnących. Niektóre nasiona np. nagietka, kosmosu lub cynii możemy od razu rozsiać na rabacie. Zakwitną w przyszłym roku. Inne nasiona możemy zebrać do papierowej torebki czy koperty i wysiać na rozsadniku wiosną.
Cały czas toczymy walkę z chwastami. Na bieżąco usuwamy je z grządek, rabat i ścieżek. Nieustannie się rozrastają, wykorzystując naszą nieuwagę i każdą wolną przestrzeń. Żeby cieszyć się pięknym, zadbanym ogrodem, systematycznie je wyrywamy.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/