Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Połowa lipca to czas letniego nawożenia ogrodu. Ponadto to czas zbiorów i dalszej pielęgnacji roślin warzywnych, owocowych oraz ozdobnych. Więcej na ten temat w dzisiejszym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”, na który serdecznie zapraszamy! Jak w każdy poniedziałek… 😊 Miłego dnia!
„Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” w towarzystwie ogrodowego pająka…
… widokiem kwitnących hortensji. Bez względu na to czy jest to gatunek hortensji ogrodowej, czy krzewiastej, wszystkie krzewy hortensji wzbudzają zachwyt i już na dobre zadomowiły się w naszych ogrodach. Należy pamiętać, że w naturze, czyli w Japonii, Korei, na terenie Półwyspu Indochińskiego, rosną one w klimacie łagodnym i wilgotnym. Warto zatem również u nas zapewnić im odpowiednią ilość wilgoci w upalne, czy bezdeszczowe, a przy tym wietrzne dni, kiedy podłoże szybko przesycha, podlać dodatkowo te rośliny. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w ogrodzie mamy glebę piaszczystą lub jeżeli uprawiamy hortensje w donicach.
O tej porze kwitną też uprawiane przez nas rośliny śródziemnomorskie, m.in. oleandry. Po zimowaniu, wystawione do ogrodu, na taras lub balkon rosną często ze zdwojoną siłą. W ich przypadku również należy pamiętać o regularnym podlewaniu i regularnym odżywianiu w czasie ich najbujniejszego wzrostu. Przy okazji zapraszamy na wakacyjny cykl odcinków o roślinach śródziemnomorskich na naszym kanale, w którym przedstawimy różne gatunki, pokażemy jak one rosną w rejonie Morza Śródziemnego i doradzimy jak je pielęgnować w naszym klimacie, w uprawie pojemnikowej. Pierwszy odcinek już w najbliższy czwartek.
Cały czas dbamy o wszystkie rośliny balkonowe i tarasowe, które w lipcu obsypane są kwiatami. Surfinie często przypominają teraz kolorowe kule lub kaskady. Oprócz podlewania i nawożenia, nie zapominajmy też o ich regularnym przeglądaniu pod kątem chorób i występowania szkodników. Rośliny z grupy petunii, w tym surfinie są niestety bardzo lubiane przez mszyce, jeżeli zauważymy ich obecność należy wykonać oprysk wybranym preparatem, np. ekologicznym, gotowym do użycia sprayem na bazie oleju rydzowego.
Nieustannie dbamy też o rośliny kwitnące na rabatach, ogławiamy m.in. przekwitnięte lilie czy przekwitnięte róże. Róże, dzięki temu, będą miały więcej sił na zawiązanie kolejnych kwiatów, możemy wtedy liczyć na ponowne kwitnienie. Z kolei, jeżeli z lilii na bieżąco będziemy usuwać przekwitnięte kwiaty, rośliny nie będą traciły siły na zawiązywanie nasion i przeznaczą ją na odżywienie cebul, co pozytywnie wpłynie na kwitnienie w przyszłym roku. Będziemy mogli podziwiać jeszcze bujniejsze kwiatostany.
W wielu warzywnikach nadszedł już czas zbiorów fasolki szparagowej, zazwyczaj jest to mniej więcej dwa i pół miesiąca po wysiewie. Zrywa się je, gdy nasiona są jeszcze słabo wykształcone, a strąki po przełamaniu tworzą równą powierzchnię i są soczyste. Gdy już rozpoczniemy zbiory, przeglądamy rośliny co 2-3 dni, aby zerwać kolejne strąki w odpowiednim momencie.
Przypominamy, że w lipcu możemy jeszcze wysiewać warzywa, zarówno bezpośrednio na grządkach, jak również w donicach, większych lub mniejszych. A do gatunków, po których nasiona możemy jeszcze sięgnąć zaliczamy m.in. wspomnianą wcześniej fasolkę szparagową, zdąży dojrzeć do jesieni i będziemy mogli ją zbierać do pierwszych przymrozków, a także buraki, kapustę Pak Choi, kapusta pekińską, czarną rzodkiew zimową, letnie odmiany rzodkiewki sałaty oraz pietruszkę naciową czy koper.
Połowa lipca to również czas na letnie nawożenie, ostatnie dla wielu roślin nawożenie azotowe. Dotyczy to zwłaszcza drzew i krzewów posadzonych w tym sezonie, którym przyda się dodatkowa dawka składników odżywczych, a także roślin zawiązujących o tej porze przyszłoroczne pąki lub przyrosty, trawnika, roślin wrzosowatych, roślin osłabionych czy roślin w warzywniku. Później należy stosować już nawozy jesienne.
Jednak na razie nie myślimy jeszcze o jesieni, lecz cieszymy się latem w ogrodzie. Zapraszamy więc na kolejny letni „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/