„Lipcowe upały, wrzesień doskonały”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, który zapowiada się upalnie…
…dlatego na pierwszy plan wysuwa się temat podlewania. O tej porze szczególnie musimy zadbać o podlewanie roślin w ogrodzie. Dotyczy to zwłaszcza warzywnika, trawnika i roślin rosnących w donicach. Najlepiej po konewkę lub wąż ze zraszaczem sięgnąć wcześnie rano lub wieczorem, kiedy jest stosunkowo najchłodniej.
Z roślin ozdobnych rosnących na rabatach, bardzo wrażliwe na niedobory wody są hortensje. Nie zapominajmy więc o nich w trakcie podlewania. Przy okazji przypominamy, że rośliny te możemy uprawiać nie tylko w gruncie, ale także w donicach, o ile są one na tyle duże, żeby hortensje mogły się w nich swobodnie rozrastać i rozwijać. Szczególnie pięknie w pojemnikach prezentują się hortensje z serii ‚Endless Summer’, które kwitną zarówno na jednorocznych, jak i dwuletnich pędach. Piękne krzewy hortensji już na dobre zagościły w naszych ogrodach. Ich kwiaty, ścięte późniejszym latem lub jesienią idealnie nadają się do suchych bukietów i dekoracji.
Suszyć możemy też na bieżąco różne zioła, które możemy uprawiać w ogrodzie lub na balkonach i tarasach i których zbiory możemy przeprowadzać na bieżąco przez całe lato. Dotyczy to np. mięty, melisy, bazylii, koperku, majeranku, oregano czy tymianku. Niektóre rośliny zielne, takie jak np. mięta i koperek z powodzeniem możemy też mrozić. Najczęściej radzi się, aby zbierać zioła tuż przed ich kwitnieniem, są wtedy najbardziej aromatyczne. Potem obcięte pędy czyścimy, opłukujemy i suszymy lub mrozimy.
Nie jest jeszcze za późno, żeby założyć zielnik w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie. Również o tej porze można je wysiewać lub posadzić ich sadzonki, jakie są dostępne przez cały sezon w sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach spożywczych. O tej porze nasiona zawiązuje szczypiorek. Jeżeli go nie ogławialiśmy, możemy teraz go wysiać na rozsadniku, w doniczkach lub pozwolić roślinie rozsiać się samodzielnie. Cały czas możemy siać też takie gatunki ziół jak np. bazylia i pietruszka nasiona w różnych odmianach, trybuła ogrodowa, ogórecznik lekarski oraz koper. Młode liście tych roślin będzie można zbierać już po około 3-5 tygodniach od wysiewu. A jeżeli założymy zielnik w donicach, to po przeniesieniu przed zimą w cieplejsze miejsce, będziemy mogli z nich korzystać przez dłuższy czas.
Również w warzywniku nie jest jeszcze za późno na wysiewy. Wiele warzyw zostało już zebranych, np. groszek, sałata i bób, a także czosnek i cebula. W ich miejsce, w lipcu, nawet gdy jest upalnie, możemy wysiewać fasolkę szparagową, kalarepę, letnie odmiany rzodkiewek i letnie odmiany sałaty oraz inne warzywa liściowe. To już ostatnie chwila na wysiew buraków ćwikłowych lub liściowych.
Sałatę, kalarepę, a także kapustę Pak-Choi czy brokuły, w dalszym ciągu możemy wysiewać na rozsady, na rozsadniku w ogrodzie lub w doniczkach, wielodoniczkach czy innych pojemnikach. Dbamy też o rozsady, które już wysialiśmy z myślą o posadzeniu ich na poplony. Warto zadbać o to, aby miejsce na grządkach w warzywniku było zawsze zagospodarowane, dosadzając lub dosiewając ulubione warzywa przez cały sezon.
Kończymy już zbiór truskawek. W jagodniku dojrzewają w tym czasie inne owoce, np. pierwsze borówki, a także maliny. Jeżeli zauważyliśmy w tym sezonie, że truskawki słabo plonowały, może być to efektem żerowania szkodników glebowych. Tak samo może być w przypadku warzyw, które mogą paść ofiarą drutowców, rolnic, larw muchówek, opuchlaków, pędraków czy wciornastków. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc oprysk bądź podlanie zaatakowanych upraw roztworem wodnym przygotowanym z dwóch preparatów, oferowanych w sklepach jako dwupak. Jeden z nich to naturalny mikrobiologiczny preparat zawierający grzyby mikoryzowe i bakterie,dzięki którym pozbędziemy się szkodników i który jednocześnie poprawia właściwości strefy korzeniowej. Natomiast drugi preparat jest aktywatorem pierwszego środka. Mieszamy je oba z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W lipcu szczególną uwagę należy zwrócić na doglądanie wszystkich roślin w ogrodzie pod kątem występowania szkodników i chorób grzybowych.
Życzymy zdrowych, udanych i pięknych upraw! Życzymy też wspaniałego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze zapraszamy za tydzień.