Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy kolejny letni tydzień kolejnym odcinkiem z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. ? I przypominamy, co warto zrobić w ogrodzie w nadchodzących dniach. Zapraszamy do obejrzenia i życzymy wspaniałego tygodnia! ?
„Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… od tematu pomidorów, które możemy uprawiać na ogrodowych grządkach w warzywniku, a także w donicach, na balkonach lub tarasach. Właśnie rozpoczyna się czas ich zbiorów. Przebarwiają się pierwsze owoce, które możemy zbierać w miarę potrzeby. Warto obserwować te rośliny pod kątem chorób grzybowych, sprawdzać regularnie czy na liściach nie pojawiają się niepokojące plamy, żeby jak najszybciej wykonać potrzebne zabiegi lub opryski.
O tej porze zbieramy też wiele innych warzyw, m.in. ogórki, cukinie, letnie odmiany sałaty, buraki, cebulę czy czosnek oraz brokuły, kapustę czy kalarepę. W przypadku roślin kapustnych należy latem zwrócić uwagę na ich ochronę przed szkodnikami, m.in. przed gąsienicami bielinka i innych motyli, ślimakami, mszycami czy niektórymi chrząszczami. W lipcu są one szczególnie aktywne i potrafią zniszczyć całe uprawy, jeżeli ich nie osłonimy lub nie dopilnujemy.
Pielęgnujemy rośliny warzywne, regularnie je odchwaszczamy, podlewamy jeżeli jest taka potrzeba i spulchniamy wokół nich glebę. Niekwitnące chwasty, oberwane zdrowe liście, pokos trawy po koszeniu i inne resztki organiczne warto kompostować. Dzięki temu pozyskamy własny darmowy nawóz, którym w każdej chwili będziemy mogli zasilać rośliny. Jeżeli nie mamy jeszcze kompostownika w ogrodzie, warto zastanowić się nad jego budową. A osoby, które już go mają mogą przyspieszyć produkcję własnego nawozu i wzbogacić go o naturalne mikroskładniki, stosując BIO preparat, zawierający mikroorganizmy przyspieszające proces kompostowania. Ma on formę granul, składających się z wysuszonej masy bakterii kompostowych i kultur grzybowych. Można go stosować przez cały okres wegetacji od wiosny do jesieni, również na jesienne liście.
Pomału kończymy wysiewy fasolki szparagowej, ale całe lato, a także później, możemy wysiewać inne rośliny na tzw. młode liście, m.in. groszek cukrowy, np. ten który sami zebraliśmy z wiosennych upraw, słonecznik, sałatę i wiele innych. Możemy to robić na warzywnych grządkach lub w pojemnikach, większych bądź mniejszych. O tej porze będą rosły znakomicie, wystarczy jedynie zadbać o regularne podlewanie. Młode liście są bardzo zdrowe i bardzo smaczne, idealne do sałatek, doprawiania czy dekorowania dań.
Do końca miesiąca możemy wysiewać jeszcze dwuletnie rośliny kwitnące, do których zaliczamy m.in. bratki, niezapominajki, stokrotki, naparstnice, malwy, goździki brodate czy dzwonki ogrodowe. Możemy to zrobić na rozsadniku w ogrodzie lub tradycyjnie w pojemnikach, doniczkach lub wielodoniczkach. Gdy wykiełkują i będą miały 3-4 liście właściwe pikujemy je lub przesadzamy już na rabatę w wybrane dla nich miejsce.
Cały czas dbamy o rośliny kwitnące w donicach na balkonach i tarasach, o pelargonie, surfinie, supertunie, fuksje, begonie i inne piękności, które posadziliśmy wiosną. Regularnie ogławiamy przekwitnięte kwiaty i kwiatostany, zwłaszcza jeżeli wybrane przez nas odmiany zawiązują nasiona, można je także przyciąć w miarę potrzeby, żeby pobudzić rośliny do zagęszczania i zawiązywania kolejnych kwiatów. Regularnie je także podlewamy i nawozimy, żeby nie brakowało im składników pokarmowych do bujnego i kolorowego kwitnienia.
Nadszedł cze rozmnażania truskawek i niektórych odmian poziomek, które o tej porze wypuszczają pędy rozłogowe i z których możemy pobrać sadzonki, w ten sposób powiększając swoje truskawkowe lub poziomkowe uprawy. Jeżeli tego nie chcemy, lepiej jest usunąć zawczasu tzw. wąsy, żeby rośliny nie traciły energii na ich rozrastanie się. Za to jeżeli przyda nam się kilka dodatkowych owocowych krzaczków, wystarczy podstawić pod młodą roślinę doniczkę z podłożem lub pozwolić się jej ukorzenić na grządce. Warto pamiętać, że truskawki i poziomki dobrze czują się również w uprawie pojemnikowej.
I tym truskawkowym akcentem kończymy ten odcinek. Udanego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
PRYZMATIX https://www.wik-tor.pl/Pryzmatix-preparat-do-kompostowania-0-9kg-p4132