Lipiec w ogrodzie 05.07 – 11.07 kalendarz ogrodnika

Lipiec w ogrodzie kalendarz ogrodnika – Bo w ogrodzie warto spędzać letni, wakacyjny czas. To miejsce nie tylko uprawy roślin, gdzie możemy realizować się w naszym ogrodniczym hobby, ale to także miejsce relaksu i odpoczynku. Egzotyczny klimat mogą stworzyć rośliny, które często kojarzą nam się z wakacyjnymi wyjazdamiA uprawiać w donicach możemy wybrane gatunki z klimatu śródziemnomorskiego lub nawet tropikalnego. Na naszych balkonach lub tarasach zagościć mogą nie tylko oleandry, bugenwille i madewille, ale także palmy lub bananowce.

Zapraszamy do sklepu https://sklep.ogrodnacodzien.pl/

W czasie upałów rośliny, zwłaszcza te w donicach, trzeba regularnie podlewać, nawet codziennie. Ale pamiętać musimy nie tylko o roślinach. Warto też zwrócić uwagę na ptaki i inne zwierzęta, odwiedzające nasz mały skrawek raju. Możemy dla nich poustawiać poidełka. Nie muszą być to specjalne pojemniki, wystarczy np. podstawka pod donicę, której nie używamy, wypełniona wodą, z której mogą korzystać jeże lub nasi skrzydlaci przyjaciele.

Letnia pielęgnacja trawnika również polega na regularnym podlewaniu darni, a także na systematycznym koszeniu. W czasie upałów nie zaleca się skracać źdźbeł bardziej niż na wysokość 4 cm. Jeżeli planujemy wakacyjny wyjazd, warto wcześniej przeprowadzić wszystkie potrzebne zabiegi pielęgnacyjne, których nasza darń potrzebuje. Jednak po naszej dłuższej nieobecności trawnik często jest zanadto wyrośnięty.  Przypominamy, że nie powinno się go wtedy skracać bardziej niż o 1/3 wysokości naraz. Niskie strzyżenie trzeba w takim wypadku rozłożyć na 2-3 etapy w kilkudniowych odstępach.

W ogrodach dbamy też o rabaty kwiatowe. W czasie największych upałów one również mogą wymagać podlewania. Ogławiamy wszystkie przekwitnięte rośliny, m. in. róże. Dzięki temu będą w stanie wygenerować siłę i energię na kolejne kwitnienie i pięknem królowej kwiatów będziemy mogli cieszyć się znacznie dłużej. Obserwujmy też rośliny ozdobne dokładnie pod kątem obecności szkodników. Na różach często można zauważyć mszyce. Nie zwalczone na czas mogą doprowadzić do deformacji kwiatów. W tym wypadku pomocne mogą okazać się regularne opryski ekologicznymi środkami na bazie oleju rydzowego lub wielocukrów. Róże są także podatne na choroby grzybowy. Jeżeli zauważymy plamy na liściach lub inne niepokojące objawy również możemy sięgnąć po preparaty, które stymulują odporność roślin lub działają grzybobójczo.

O tej porze nie tylko pięknie prezentują się róże, ale także lawenda. Roślinę tę możemy uprawiać zarówno na rabatach, jak również w donicach. Jeżeli zależy nam na zasuszeniu jej kwiatów, to najlepiej zebrać je w fazie zamkniętego pąka. Jeżeli lubimy motyle i chcemy pomóc pożytecznym owadom, to warto pozostawić je na roślinie dłużej. Lawenda chętnie odwiedzana jest przez trzmiele, pszczoły i inne owady zapylające.

W warzywniku kontynuujemy zbiory i nieustannie pielęgnujemy pielęgnujemy uprawy. Dbamy o regularne podlewanie i odchwaszczanie, a w razie konieczności także o nawożenie pogłówne. W przypadku pomidorów cały czas usuwamy tzw. „wilki” oraz prześwietlamy rośliny, jeżeli tego potrzebuję. W miarę wzrostu krzewów pamiętamy o ich podwiązywaniu.

Jeżeli wykopaliśmy cebule lub bulwy roślin kwitnących wiosną, takich jak np. tulipany, narcyzy czy krokusy, systematycznie je przeglądamy. Jeżeli tego potrzebują oczyszczamy je z ziemi i resztek liści bądź łodyg. Następnie przechowujemy je w papierowej torebce i kartonowym pudełku w stosunkowo chłodnym i suchym miejscu. W sierpniu lub wrześniu na nowo będzie można je posadzić w wybranym miejscu.

A ten czas nadejdzie szybciej niż myślimy. Tymczasem zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/