Kalendarz ogrodnika na 26.11 – 02.12 – listopad w ogrodzie
Listopad w ogrodzie – „Gdy listopad z deszczami, grudzień zwykle z wiatrami”.
Czy przysłowie się sprawdzi, zobaczymy… Tymczasem rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.
Mróz coraz częściej pięknie zdobi nasze ogrody pokrywając rośliny szronem. Szadź sprawia, że wszystko dookoła wygląda jak w zaczarowanej krainie pełnej niezwykłych kryształków lodu. Warto przyjrzeć się im z bliska.
Ale pamiętajmy, że nie należy chodzić po zmrożonym trawniku. Zmarznięte źdźbła trawy łatwo łamią się pod naciskiem i w czasie odwilży gniją. To sprzyja powstawaniu chorób grzybowych i wiosną na trawniku mogą pojawić się brzydkie żółte plamy.
Oprócz róż zabezpieczamy również inne wrażliwe na chłody rośliny w ogrodzie, m.in. rododendrony. Warto je okryć zimową agrowłókniną. Różaneczniki zawiązują pąki kwiatowe latem poprzedniego roku. Jeżeli zima jest mroźna i wietrzna, bez okrycia mogą one przemarznąć.
29 listopada są Andrzejki, czas zabaw i wróżb. Może podczas lania wosku wywróżymy sobie jakieś nowe rośliny w ogrodzie?
Po zakończeniu jesiennych prac ogrodowych warto wyczyścić narzędzia ogrodnicze, które chowamy na zimę. Myjemy szpadle, widły i grabie. Oczyszczamy sekatory, usuwamy zaschnięte resztki roślin i ziemi. Metalowe części ruchome i sprężyny warto pokryć smarem. Ostrza warto naostrzyć, ponieważ tępe lub wyszczerbione narzędzie będzie uszkadzać tkankę rośliny podczas cięcia. A to może narazić ją na wnikanie czynników chorobotwórczych.
Również kosiarka powinna być odpowiednio przygotowana do zimowania. Dokładnie czyścimy ją z resztek trawy, zwłaszcza od spodu. W urządzeniach spalinowych spuszczamy resztę paliwa. W kosiarkach, które będziemy przechowywać w pozycji pionowej należy odessać olej. Jeżeli będzie ona przechowywana w pozycji poziomej, możemy już teraz olej wymienić. Możemy też sprawdzić stan noża i w razie konieczności wymienić go na nowy.
Opryskiwacze przed zimą dokładnie płuczemy i kilkakrotnie przedmuchujemy przewód oraz dysze. Przy zakupie niektórych opryskiwaczy dołączony jest zestaw konserwacyjny, obejmujący zapasowe dysze oraz smar sylikonowy niezbędny do przesmarowania określonych elementów. Jeżeli nie zadbamy o systematyczną konserwację opryskiwacza, może to skutkować zatarciem pompy.
O tym co jeszcze warto zrobić w ogrodzie przed zimą możemy przeczytać w grudniowym wydaniu czasopisma “Przepis na Ogród”. Znajdziemy w nim m.in. artykuł o okrywaniu roślin na zimę, o warzywach kapustnych odpornych na mróz i o lubczyku na długie lata.
Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/