Kalendarz ogrodnika na 12.11 – 18.11 – listopad w ogrodzie
Listopad w ogrodzie – „Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew się trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima”.
Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.
Przed nadejściem mrozów możemy jeszcze przesadzić rośliny liściaste. Drzewa lub krzewy wykopujemy z bryłą ziemi tym większą, im starsza jest roślina. Warto pamiętać, żeby na nowym stanowisku ustawić roślinę w takim samym położeniu względem stron świata, w jakim rosła poprzednio.
Kontynuujemy jesienne porządki. Jeżeli pogoda dopisuje warto wyczyścić z mchu i chwastów ścieżki oraz podjazdy. Zadbajmy, aby przed zimą również wyczyścić rynny domów. Mogą one być zapchane przez liście opadające z drzew. Jeżeli w zatkanych rynnach powstaną zmarzliny, może dojść do ich uszkodzenia.
Cały czas sprzątamy też liście z tarasów i trawników. W pracy na trawniku pomogą nam specjalne grabie do grabienia liści, dmuchawy lub odkurzacze. Zdrowe liście jak najbardziej możemy kompostować.
Ponadto kompostować możemy inne zdrowe części roślin zebrane podczas jesiennych porządków: zeschnięte łodygi, kwiatostany czy rozdrobnione gałęzie oraz inne zielone odpady. Dzięki kompostowaniu uzyskamy zdrowy i bogaty w składniki odżywcze nawóz organiczny.
Innym naturalnym nawozem jest obornik. Warto zasilić nim glebę w ogrodzie jesienią, zwłaszcza na grządkach i rabatach. Możemy użyć obornika świeżego, lub suszonego, granulowanego. Zaletą tego drugiego jest niewydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Obornik wolno się rozkłada i nie powoduje zasolenia gleby.
Po nawiezieniu warzywnika, możemy go przekopać. Glebę ciężką, zbitą i gliniastą powinniśmy przekopać głęboko, odwracając duże skiby ziemi i pozostawiając je na wierzchu. Wystawione na działanie mrozu i śniegu rozkruszą się i spęcznieją, dzięki czemu gleba uzyska właściwą, gruzełkowatą strukturę. Gleby lekkiej i piaszczystej nie musimy przekopywać.
Przygotowujemy się do zimy. Zwłaszcza właściciele domków z kominkiem muszą zadbać o to, aby nie zabrakło drewna. Powinno być one sezonowane i odpowiednio połupane.
O pracach na koniec sezonu możemy przeczytać w czasopiśmie “Kocham Ogród”. Znajdziemy w nim m.in. artykuły o przygotowaniu ogrodu do zimy, o jesiennych przeprowadzkach roślin i o pracach, na które jest już ostatni dzwonek.
Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/