Kalendarz ogrodnika na 11.11 – 17.11 – listopad w ogrodzie

„Deszcz w połowie listopada, tęgi mróz w styczniu zapowiada”.

Co będzie w styczniu zobaczymy, tymczasem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

11 listopada przypada Święto Niepodległości. W ten wyjątkowy, jesienny dzień warto wybrać się na spacer do ogrodu, parku lub lasu, by podziwiać naszą piękną polską przyrodę i cieszyć się spokojem.

W ogrodzie głównie kontynuujemy prace porządkowe, zarówno na grządkach rabatowych i warzywnych jak również na trawniku. Warto pomyśleć też o nawierzchniach twardych, podjazdach czy ścieżkach i wyczyścić je z mchu oraz chwastów. Ważną rzeczą jest także udrożnienie i wyczyszczenie rynien, które mogą być zapchane przez opadające liście. Jeżeli w takich zatkanych rynnach powstaną zimą zmarzliny, może dojść do ich uszkodzenia.

Cały czas sprzątamy też balkony i tarasy, które często są oazą wypoczynku w ogrodzie również jesienią. Usuwamy z nich wszystkie liście. Szczególną uwagę zwróćmy na nawierzchnie drewniane. Przed zimą warto je dokładnie zamieść z wszelkich zanieczyszczeń i jeżeli nie zrobiliśmy tego wiosną, odpowiednio zaimpregnować.

Zdrowe liście jak najbardziej możemy kompostować. Ponadto kompostować możemy inne zdrowe części roślin zebrane podczas jesiennych porządków: zeschnięte łodygi, kwiatostany czy rozdrobnione gałęzie oraz inne zielone odpady. Dzięki kompostowaniu uzyskamy zdrowy i bogaty w składniki odżywcze nawóz organiczny.

Liście muszą być usuwane z trawnika i ścieżek, ale możemy je pozostawić pod drzewami i krzewami oraz na rabatach z bylinami. Warunkiem jest to, że musimy mieć całkowitą pewność, iż są to liście zdrowe, nie porażone przez żadne choroby czy szkodniki. Takie liście będą wiosną nawozem i źródłem próchnicy, a zimą warstwą izolacyjną chroniącą korzenie roślin przed mrozem.

W sadzie można przeprowadzić jesienne opryski prewencyjne i zwalczające choroby grzybowe drzew owocowych. Możemy do tego użyć preparatów ekologicznych na bazie miedzianu lub fungicydów. Oprysk przeprowadzamy po opadnięciu liści, w bezwietrzny i ciepły dzień. Szczególną uwagę zwróćmy na brzoskwinie, które często chorują na kędzierzawość liści.

W warzywniku to ostatni moment na posadzenie czosnku ozimego. Czosnek jary, wiosenny, sadzimy wiosną, gdy tylko pozwolą na to warunki glebowe.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/