Listopad w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Listopad w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

„Gdy na początku grudnia pogoda stała zima będzie długo biała.”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już listopad, a witamy grudzień…
… i witamy też zimę, bo termometry pokazują nam już typowo zimową niską, w tym minusową temperaturę i w wielu rejonach naszego kraju, pierwsze opady śniegu, są już za nami. Przypominamy więc, że jeżeli opady te są obfite, a śnieg mokry i ciężki, należy strząsać go z jałowców, cyprysików, żywotników i innych kolumnowych odmian roślin, żeby nie doszło do ich odkształcenia lub nawet połamania.
Pamiętajmy również o różach i, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, o ich zakopczykowaniu. Silniejszych mrozów nie boją się jedynie dzikie gatunki róż i niektóre odmiany parkowe, resztę warto obsypać ziemią, torfem lub kompostem na wysokość 15-30 cm, dzięki czemu chronimy system korzeniowy i miejsce okulizacji róży. Kopczyki można także usypać wokół innych dość wrażliwych gatunków roślin, takich jak np. budleja, ketmia syryjską czy niektóre odmiany hortensji.
Pora pomyśleć także o zabezpieczeniu części nadziemnej bardziej wrażliwych roślin w ogrodzie. Dotyczy to m.in. różaneczników, azalii i innych roślin z rodziny rododendronów, młodych krzewów magnolii i innych roślin, które dopiero co posadziliśmy w ogrodzie, niektórych odmian hortensji, laurowiśni i generalnie gatunków z cieplejszego klimatu. Warto je dodatkowo okryć agrowłókniną lub specjalnymi matami. Niskie krzewinki, takie jak np. wrzosy, wrzośce, dabecje czy janowce można przykryć stroiszem, czyli iglastymi gałązkami.
I to właśnie iglaki będą teraz zieloną ozdobą ogrodów, a także mogą stać się ozdobą balkonów oraz tarasów i zastąpić w donicach kwitnące latem gatunki. Niewielkie okazy jałowców, żywotników czy sosen można połączyć w nasadzeniach również z liściastymi roślinami zimozielonymi. Iglaki to rośliny wieloletnie, więc mogą być dekoracją nie tylko zimą, ale przez wiele lat. Mogą być również punktem wyjścia do kompozycji bożonarodzeniowych, którymi już niebawem będziemy stroić nasze balkony, tarasy i domy.
Rozpoczyna się grudzień i rozpoczyna się kwitnienie grudzieńców, znanych też pod nazwą grudników, zygokaktusów, szlumbergery czy też kaktusów bożonarodzeniowych. Kwiaty tego gatunku zachwycają wielkością w stosunku do rośliny oraz niezwykłym, egzotycznym kształtem. W zależności od odmiany mogą mieć np. kolor fioletowy, różowy, łososiowy lub biały. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można teraz nabyć sadzonki z zawiązanymi pąkami. W tym czasie warto obchodzić się z rośliną bardzo delikatnie, ponieważ pąki te, jeżeli są naruszone, mogą opadać.
W warzywnikach zimową, grudniową porą dzieje się niewiele. Poplony w większości zostały zebrane, pozostawić można jedynie te, które rosną pod osłonami i w szklarniach. Natomiast na grządkach bez osłon, zostawiamy jedynie zimowe odmiany porów, jarmuż i brukselkę. Przemarznięcie tych warzyw kapustnych powoduje, że nabierają one delikatniejszego smaku i tracą goryczkę. Możemy je zbierać spod śniegu przez całą zimę.
A w czasie odwilży, jeszcze w grudniu, możemy przeprowadzić wysiew ozimy takich warzyw jak marchew, pietruszka czy szpinak. Nasiona tych roślin, do wiosny, mają jedynie spęcznieć w glebie, a nie kiełkować, więc w cieplejszych rejonach naszego kraju, możemy po nie sięgnąć nawet w tym zimowym miesiącu, o ile ziemia w ogrodzie rozmarznie. Wybieramy wtedy wczesne odmiany tych warzyw. Zaczną one kiełkować wczesną wiosną, przyspieszając zbiory o około 2-3 tygodnie. Można przy okazji dosadzić jeszcze czosnek ozimy i ozimą cebulę.
Zima już zadomowiła się w naszych ogrodach. Nic nie szkodzi. I tak zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

About The Author
piotrschick