Lobelie i werbeny na balkon i taras

Lobelie i werbeny – Niewielkie kwiaty lobelii pojawiają się w takiej obfitości, że tworzą zamknięte plamy barw. U werbeny kwiatostany tworzą prześliczne baldachy. Te rośliny będą tematem naszego dzisiejszego odcinka programu „Balkony i Tarasy”.

Rośliny o delikatnych kwiatach mogą samodzielnie zdobić w donicach nasze balkony i tarasy. Możemy je sadzić w wysokich pojemnikach, skrzynkach balkonowych lub wiszących koszach, ponieważ zazwyczaj pięknie się przewieszają. Za względu na swój pokrój mogą być też roślinami uzupełniającymi większe kompozycje.

Lobelie to rośliny o niezliczonych cieniutkich pędach i niewielkich lancetowatych liściach. Delikatne kwiaty pojawiają się na końcówkach pędów oraz w ich kątach.

Kolorem dominującym kwiatów lobelii jest niebieski w różnych odcieniach, dostępne są również odmiany kwitnące na czerwono, fioletowo i biało. Lubią stanowiska jasne, ale nie w prażącym słońcu południa. Często łączy się je z pelargoniami, lantanami czy petuniami, również sadzimy je w donicach po 15 maja.

Kolorowe kwiaty lobelii są ozdobą naszych balkonów i tarasów od maja do późnej jesieni. Możemy je kupić prawie w każdym sklepie ogrodniczym, rozmnożyć przez sadzonki lub przez wysiew nasion.

Lobelie – Wysiew lobelii przeprowadza się w lutym lub w marcu. Nasiona rozprowadzamy na wilgotnym podłożu w płytkim pojemniku. Są one bardzo drobne, pozostawiamy je więc ułożone płytko w glebie i lekko przygniatamy. Całość przykrywamy folią, która utrzyma stałą wilgotność podczas kiełkowania. Pamiętamy o regularnym wietrzeniu.

Od końca lipca lobelia może zarzucić kwitnienie, zwłaszcza przy dużym upale lub gdy jest podlewana zbyt intensywnie. Jeśli roślinę przytniemy, szybko zacznie kwitnąć na nowo.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym lobelii jest systematyczne podlewanie, ponieważ nie znosi ona zarówno suchego podłoża jak i nadmiaru wody. Jest lubiana przez pszczoły i trzmiele. Świetnie prezentuje się w kompozycji z werbenami.

U werbeny kwiaty również pojawiają się na końcówkach pędów, ale mają zupełnie inny kształt. U tych roślin wybór kolorów jest ogromny.

Poza żółtym pojawiają się praktycznie wszystkie kolory kwiatów, w tym ciekawe formy biało nakrapiane. Rośliny te lubią miejsca przewiewne, słoneczne lub w lekkim półcieniu, źle się czują gdy jest wysoka wilgotność powietrza.

Werbeny mają zwisający i rozłożysty pokrój, w zależności od odmiany może być on zwarty lub bardziej luźny. Zawsze warto obcinać przekwitnięte kwiatostany, bo wtedy rośliny obficiej kwitną.

Efektownie wygląda połączenie w doniczce różnych odmian werbeny w kontrastujących kolorach. Werbeny sadzimy w przepuszczalnym, próchnicznym podłożu. Wymagają one regularnego podlewania i dość częstego nawożenia. Tak samo jak lobelie są wrażliwe na mróz. Jesienią można rośliny krótko przyciąć i przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu. Wiosną przesadza się je do świeżego podłoża i ustawia w jasnym miejscu.

Ukwiecone balkony i tarasy to prawdziwa radość dla oczu. Ale są rośliny, które coraz częściej zastępują kwiaty. Aromatyczne zioła, nie tylko pięknie pachną, ale również przydadzą się w kuchni. Będziemy o nich mówić w kolejnym odcinku.