Luty w ogrodzie – 17.02-23.02 – kalendarz ogrodnika

Luty w ogrodzie – W ogrodzie niekiedy mamy gości. Oprócz ptaków, owadów, jeży czy saren często są to koty. A 17 lutego przypada Dzień Kota! To inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie nas na problem bezdomnych i głodujących kotów, których w naszym kraju nie brakuje. Chociaż czasami są przyczyną pewnych szkód w naszych ogrodach, trzeba przyznać, że urocze z nich futrzaki.

Ciepły, suchy i bezwietrzny luty to dobry moment, żeby wykonać pierwsze cięcie roślin. W tej chwili krzewy i drzewa są bezlistne, więc dokładnie widać wszystkie gałęzie i bez problemu możemy wykonać przycinanie odmładzające lub prześwietlające. Polega ono na usunięciu starych i zbędnych pędów oraz takich, które są uszkodzone i chore lub krzyżują się i kierują do środka krzewu czy korony. Pamiętajmy jednak, że przycinamy tylko te żywopłoty i krzewy ozdobne, które nie kwitną wiosną.

Luty w ogrodzie – Jeżeli pogoda pozwala przeprowadzamy też cięcie prześwietlające krzewów porzeczek, agrestu, jagody kamczackiej czy malin.  Zabiegu nie można przeprowadzać, jeśli na zewnątrz panuje mróz poniżej -8 st. C. Rany, szczególnie te powstałe na grubszych konarach i pniach należy posmarować środkiem przeciwgrzybowym.

Kontynuujemy wysiew letnich kwiatów na rozsady. Oprócz pelargonii, petunii, szałwii błyszczącej, dalii, lobelii i lwiej paszczy, które już kiełkują na moim parapecie, można w lutym wysiewać też goździki szabo, gazanię, tunbergię, kobeę pnącą, niektóre odmiany astrów i werbenę, a niecierpliwi sięgają już nawet po nasiona aksamitek.

W warzywniku warto już przeprowadzić nawożenie przedsiewne obornikiem granulowanym. Świeży obornik najlepiej jest rozsypać na grządkach jesienią, jednak ten granulowany jak najbardziej można wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża na przedwiośniu.

Kwitnienie przebiśniegów i leszczyny jest uznawane za wyznacznik przedwiośnia, w wielu ogrodach możemy więc już powitać tę porę roku. W zależności od pogody przebiśniegi mogą zakwitać już w lutym, albo dopiero w kwietniu. Przypominamy, że w naturze są pod ochroną, nie wolno ich ani zrywać ani wykopywać.

W pogodne lutowe dni, gdy utrzymuje się dodatnia temperatura można przeprowadzić pierwsze opryski drzew owocowych: opryski brzoskwini przeciw kędzierzawości liści, a także opryski śliwy przeciw torbieli śliwy. Do wczesnych zaliczamy też opryski iglaków przeciw mszycy świerkowej i ochojnikowi świerkowemu, które wykonujemy preparatami olejowymi.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/