Kalendarz ogrodnika na 19.02 – 25.02 – luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie – Luty najmniejszy, lecz najdokuczniejszy. Przedstawiamy kalendarium na kolejne 7 dni w ogrodzie. www.ogrodnacodzien.pl

Przycinamy starsze egzemplarze roślin zimujących w chłodnych pomieszczeniach, m.in. fuksji, bugenwilli i oleandra. Po przycięciu przenosimy je do cieplejszego pomieszczenia. Planujemy też cięcia w ogrodzie.

W lutowym numerze Mojego Pięknego ogrodu znajdziemy specjalny dodatek z poradami jak przycinać poszczególne gatunki roślin w naszym ogrodzie.

Rozpoczynamy produkcję rozsady sałaty gruntowej, wczesnej kapusty głowiastej, kalarepy, kopru włoskiego i pora. Nasiona te siejemy w regularnych odstępach  i przykrywamy delikatnie  podłożem. Do czasu wschodów utrzymujemy dużą wilgotność podłoża. Okres kiełkowania sałaty to 6 do 8 dni. Okres kiełkowania pora to 15 do 20 dni.

Druga połowa lutego to dobra pora na założenie domowej rozsady kwiatów. Wysiewamy m.in. szałwię, niecierpki, werbenę, onętka, lobelię czy żeniszka.

W cieplejsze dni warto rozpocząć przedwiosenne porządki. Usuwamy z rabat zeszłoroczne liście, wycinamy zeszłoroczne zaschnięte kłosy, pędy i kwiatostany bylin.

Rabaty zasilamy kompostem lub obornikiem. Gleba uprawna wymaga regularnego dostarczania substancji organicznej powstającej w wyniku rozkładu materiału pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

Kto ma czas i ochotę może odwiedzić  targi ogrodnicze Gardenia w Poznaniu. Można na nich zobaczyć ofertę firm z branży ogrodniczej: meble i małą architekturę, nawozy, narzędzia i urządzenia. Wszystko co może nam się przydać podczas pracy w ogrodzie. Co roku odbywa się też kiermasz, na którym można kupić ciekawe rośliny. Odbywają się też przeróżne ogrodnicze warsztaty.

Robimy przegląd domowych roślin doniczkowych, sprawdzamy czy nie żerują na nich szkodniki. Mogą być one zagrożeniem nie tylko dla naszych roślin ozdobnych, które uprawiamy w mieszkaniach, ale także dla rozsad, jeżeli przygotowujemy je w domu.