Luty w ogrodzie – 03.02-09.03 – kalendarz ogrodnika
Luty w ogrodzie – Na początku lutego, wielu z nas likwiduje światełka, które rozświetlały nasze ogrody lub balkony w czasie zimowych, długich wieczorów. Trochę szkoda, bo dzięki nim nasze otoczenie wygląda magicznie. Ale na szczęście wiosna zbliża się już dużymi krokami, mimo że możemy się jeszcze spodziewać przymrozków i zimowych podmuchów wiatru.
W niektórych rejonach naszego kraju zaczynają kwitnąć ciemierniki. Ich przeróżne odmiany dostępne są też w sklepach ogrodniczych. Szczególnie uroczo prezentują się oglądane z bliska. Gdy temperatura jesienią i zimą długo utrzymuje się powyżej zera, kwiaty ciemierników pojawiają się wcześniej. Dzięki takim roślinom ogród lub balkon żyją także poza sezonem.
Luty w ogrodzie – Tęskniący za wiosną mogą ją zaprosić do domów ścinając gałązki wczesnokwitnących krzewów lub drzew. Możemy ściąć i wstawić do wazonu m. in. gałęzie forsycji, jabłoni, śliwy, brzoskwini , a także drzew czy krzewów liściastych, np. brzozy. Kwiaty lub liście pojawią się mniej więcej po 3 tygodniach.
Jeżeli posadziliśmy jesienią cebulki i bulwy roślin kwitnących wiosną w celu ich pędzenia, warto sprawdzić, czy nie pojawiły się już nad ziemią zielone liście. Jeżeli tak, jest to sygnał, że możemy przenieść doniczki z krokusami, hiacyntami czy wczesnymi tulipanami w cieplejsze miejsce. Dzięki temu zakwitną znacznie wcześniej i będziemy mogli cieszyć się widokiem ich kolorowych kwiatów już na przedwiośniu.
W sklepach ogrodniczych też jest z czego wybierać. O tej porze można już nabyć nie tylko hiacynty, ale także szafirki, narcyzy i wiele innych gatunków roślin kwitnących, które w ogrodach będziemy podziwiać dopiero w okolicach kwietnia. Po przekwitnięciu takie cebulki czy bulwy możemy posadzić na działce. Jest szansa, że zakwitną tam w przyszłym roku.
Nie zapominamy o domowych roślinach doniczkowych. Po długiej zimie, narażone na niedobór światła i zbyt suche powietrze, mogą być w niezbyt dobrej kondycji. Ale dni są już coraz dłuższe i wiosna jest coraz bliżej. Z końcem miesiąca możemy rozpocząć nawożenie. Tymczasem cały czas nasze rośliny systematycznie podlewamy i zraszamy okazy, które w naturze rosną w wilgotnym klimacie. Więcej na ten temat opowiem w środę, w odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”.
Pamiętamy też o ptakach. W czasie silnych mrozów możemy je dokarmiać, aczkolwiek tegorocznej zimy, jak do tej pory, nie było takiej konieczności. Jednak z myślą o nich, możemy założyć budki lęgowe. Gdy zadomowią się w naszych ogrodach, wiosną i latem pomogą nam w walce ze szkodnikami.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/