Luty w ogrodzie – kalendarium ogrodnika na 14.02 – 20.02

Luty w ogrodzie – kalendarium ogrodnika  – „Luty bywa różnie zmienny, pół zimowy, pół wiosenny” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…od przypomnienia, że 14 lutego przypadają Walentynki, święto zakochanych. Czy można w to wliczyć także zakochanych w ogrodnictwie i ogrodniczym hobby? Myślę, że tak. Zatem wszystkim zakochanym przesyłamy w tym dniu moc uścisków.

A w lutym dbamy o nasze ukochane rozsady warzyw, które już rosną na parapetach lub w szklarniach. Zwilżamy podłoże jeżeli przeschnie i sprawdzamy, czy nie pojawiły się ziemiórki lub inne szkodniki. W drugiej połowie lutego można wysiać już karłowe pomidory koktajlowe, które będziemy potem uprawiać w balkonowych lub tarasowych donicach. One mają zwarty pokrój i nie mają takiej tendencji do wyciągania się do światła, jak pozostałe odmiany. Przypominamy też, że w lutym cały czas możemy na rozsady wysiewać seler, ostrą paprykę, por, cebulę, sałatę liściową, wybrane warzywa kapustne i poziomki. Te tematy na pewno będą poruszane na naszym kanale w tym tygodniu w cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszamy do oglądania.

Jeżeli w naszym rejonie kraju ziemia już rozmarzła, można przygotować grządki do wysiewu wprost do gruntu. Zapowiada się w tym tygodniu ciepła jak na przedwiośnie i deszczowa aura, może to już idzie wiosna? Grządki więc odchwaszczamy i wyrównujemy, można je dodatkowo zasilić kompostem lub granulowanym obornikiem przedsiewnie. Bądźmy czujni na obecność szkodników glebowych. Jeżeli w trakcie prac natrafimy na pędraka, dobrze jest przekopać podejrzane miejsce, żeby wybrać i usunąć z nich jak najwięcej. Jeżeli będzie ich dużo w ziemi, mogą zniszczyć nasze uprawy, zwłaszcza warzyw korzeniowych.

A bardziej odporne na zimno warzywa korzeniowe oraz liściowe możemy siać w ogrodzie, w drugiej połowie lutego, bezpośrednio do gruntu. O ile ziemia nie już zmarznięta i prognozy przewidują zbliżające się ocieplenie. A na to w tym roku wszystko wskazuje. Jako pierwsze na grządki wysiewamy takie warzywa jak bób, groch i groszek cukrowy, szpinak, rzodkiewki i koper ogrodowy. Potem trzymamy kciuki, aby nie nastąpił nawrót zimy. Na wszelki wypadek warto nakryć miejsca wysiewów agrowłókniną lub przygotować tunele foliowe.

W słoneczne dni możemy przeprowadzać cięcie wybranych drzew i krzewów w ogrodzie, zwłaszcza owocowych. M.in. winorośli, które zaleca się ciąć w drugiej połowie lutego, ze względu na późniejszy tzw. „efekt płaczu”. Przycinać można także bardziej mrozoodporne jabłonie i śliwy, zaczynając od drzew najstarszych, a także z sekatorem można podejść do agrestu i porzeczek.

Dbamy nie tylko o rośliny użytkowe, takie jak warzywa i owoce, ale także o rośliny ozdobne, w tym kwitnące. Ich rozsady także rosną już na niejednym parapecie. Jeżeli mamy jeszcze miejsce, dosiewać możemy kolejne. Do naszych rosnących już pelargonii, petunii, werben, kobei i goździków, mogą dołączyć już także aksamitki. Ich rozsady możemy przygotowywać praktycznie od lutego do kwietnia, a w maju możemy siać je na miejsce stałe bezpośrednio do gruntu. Najczęściej zresztą radzi się wysiewać je nieco później. Ale są to tak wytrzymałe i pięknie rosnące rośliny, że jeżeli ktoś lubi aksamitki, to może spróbować wysiać je już teraz. W maju prawdopodobnie będą już kwitły. O wysiewie aksamitek opowiem w sobotę, w cyklu „Ogród Ozdobny”.

A w niedzielę zapraszamy na cykl „Balkony i Tarasy”, bo w sklepach ogrodniczych pojawiły się już wesołe, kolorowe bratki. Nie tylko urocze i zwiastujące wiosnę, ale także bardzo wytrzymałe. Po zahartowaniu, wytrzymają w naszych balkonowych lub tarasowych donicach wiosenne przymrozki. Warto je zatem zaprosić, żeby umiliły nam czas czekania na cieplejsze dni.

Życzymy pięknego, udanego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/