„W lutym wiele wody – całe lato bez pogody.”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… w dość deszczowej aurze. Prognozy na nadchodzący tydzień zapowiadają wysokie jak na luty temperatury, jednak z niewielką ilością słońca, za to z opadami. W taką pogodę warto zwrócić uwagę na trawnik, na którym po obfitych opadach lub roztopach może zalegać woda. Jest to niebezpieczne, ponieważ jeżeli kałuże będą utrzymywać się przez dłuższy czas, może dojść do zagniwania traw. W takim przypadku, jeżeli zachodzi taka potrzeba, odprowadzamy taką zalegającą wodę z darni, np. nakłuwając ją w tych miejscach widłami, żeby ułatwić jej i przyspieszyć wsiąkanie.
Opady i ciepło budzą do życia wiele roślin w ogrodzie, między innymi rośliny cebulowe, które zaczynają już kiełkować. Liście krokusów, tulipanów, narcyzów czy hiacyntów przebijają się już nad powierzchnię ziemi. Jak mają już 5-7 cm wysokości, to można je wykopać i zabrać do domu, do pędzenia. Wykopujemy je delikatnie z cebulą i jak największą ilością korzeni. Jest to łatwiejsze, jeżeli wcześniej posadziliśmy te rośliny w donicach. Jeżeli nie mamy ich na rabacie w ogrodzie, możemy je też nabyć w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i marketach. Potem wystarczy posadzić je w wybranej doniczce lub dołożyć do roślinnej kompozycji. Po mniej więcej 2-4 tygodniach zakwitną i wiosna szybciej zawita w naszych mieszkaniach.
14 lutego przypadają Walentynki. Jedni je kochają inni nienawidzą. Ale jest to okazja by wspomnieć o różach, które w tym dniu cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Zamiast kwiatów ciętych, można kupić komuś lub sobie czerwone róże w doniczce, w miniaturowej formie, do uprawy w domach. Odpowiednio pielęgnowane mogą pozostać z nami przez lata i ponawiać kwitnienie. A o tym jak je pielęgnować była mowa w filmie, który pojawił się na naszym kanale ubiegłej soboty. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia.
Natomiast w kolejną sobotę pojawi się film o wysiewie roślin balkonowych i tarasowych, bo trwa czas produkcji ich rozsad. Przypominamy, że w lutym, z tej grupy roślin, cały czas możemy siać gatunki m.in. takich roślin jak pelargonie, petunie, werbeny, lobelie czy aksamitki. Wysiane teraz w cieple naszych domów, podrosną wystarczająco, by w maju trafić do zewnętrznych doniczek. O tym czasie większość z nich będzie już w kwitnącej formie.
Pozostając w temacie przygotowania rozsad, nadal przypominamy, że w lutym wysiewamy też warzywa, takie jak m.in. seler, sałata, por, papryka ostra oraz papryki i pomidory, które planujemy uprawiać pod osłonami lub w doniczkach. O selerze również pojawił się już film na naszym kanale, o wysiewie i uprawy sałaty pojawi się w najbliższą środę. Przygotowanie rozsad przyspiesza zbiory i przyspiesza wiosnę. Kiedy nie możemy się już doczekać, żeby rozpocząć nowy ogrodniczy sezon, przygotowanie lutowych rozsad jest wielką przyjemnością. Dbamy o młode kiełkujące już rośliny z wcześniejszych wysiewów. Regularnie je zraszamy i dbamy by miały jak najwięcej światła. Pamiętajmy, że ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna, ale nie zbyt mokra.
W tym miesiącu można też pokusić się o pracę w ogrodzie i gdy nie pada zająć się zakładaniem inspektów lub przygotowaniem tuneli foliowych, w których np. pod koniec miesiąca można wysiać już pierwsze warzywa wprost do gruntu, przykładowo rzodkiewki, szpinak i koper, groch, groszek cukrowy i bób.
To, że przyroda czuje już wiosnę widać po kwitnących już w niektórych rejonach naszego kraju rannikach. Te urocze cebulowe roślinki o niewielkich kwiatach, ale za to w jaskrawo żółtym wesołym kolorze są razem z przebiśniegami pierwszymi zwiastunami wiosny. Jeżeli z utęsknieniem zawsze na nią czekamy, możemy je posadzić w ogrodzie, żeby w lutym każdego roku wywoływały uśmiech na naszej twarzy.
I tego uśmiechu na cały nadchodzący tydzień serdecznie życzymy. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.