Luty w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Luty w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak w każdy poniedziałek zapraszamy na garść ogrodniczych informacji. ? W kolejnym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” przypominamy, jakie prace czekają na nas w nadchodzących dniach. Udanego tygodnia!

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, który zapowiada się całkiem mroźnie, ale słonecznie…

Właśnie ze względu na taką pogodę bieli się drzewa owocowe. Już mocno operujące lutowe słońce nagrzewa korę, która w czasie silnych nocnych przymrozków, ze względu na wahania temperatury może popękać. Tworzą się wtedy rany zgorzelinowe osłabiające drzewa. Bielenie pni i konarów przeciwdziała temu zjawisku. Warto więc o tym pamiętać zimą. Jeżeli to konieczne, można jeszcze poprawić lub powtórzyć wapnowanie.

Warto też sprawdzić okrywy wrażliwych roślin w ogrodzie, zwłaszcza jeżeli wcześniej było wietrznie. Wybierzmy się zatem na spacer i sprawdźmy, czy nie trzeba poprawić zabezpieczenia z agrowłókniny lub uzupełnić stroiszowych gałązek czy ściółki. Do wielu rejonów naszego kraju dopiero teraz zawitała prawdziwa zima.

Jeżeli zimowe lub później wczesnowiosenne słońce jest wyjątkowe ostre, warto zacienić rośliny zimozielone, np. różaneczniki, bukszpany czy wybrane rośliny iglaste, szczególnie w przypadku, gdy posadziliśmy je w słonecznym, a nie zacienionym miejscu. Jeżeli to konieczne, nadal strząsamy też mokry i ciężki śnieg z gałęzi roślin, które mogłyby się zdeformować.

Kontrolujemy trawnik. Starajmy się nie chodzić po nim, gdy jest zmrożony, a także gdy zalega na nim śnieg. Wszystko po to, by nie łamać zmrożonych źdźbeł i nie udeptywać śniegu. Pod lodową warstwę ubitego śniegu nie będzie dostawać się powietrze. Jeżeli tak się stanie, trawnik w takich miejscach może obumierać lub wiosną możemy w nich zauważyć pleśń pośniegową.

W domach lub ciepłych inspektach kontynuujemy lutowe wysiewy warzyw i roślin kwitnących na rozsady. W lutym wysiewać możemy m.in.: seler, por, sałatę, wczesne odmiany kapusty, kalarepy, brokuła czy kalafiora, pomidory, paprykę i bakłażany do uprawy pod osłonami, a także truskawki i poziomki oraz pelargonie, petunie, begonie, szałwię błyszczącą, goździki ‚Szabo’, werbenę czy aksamitki. Więcej informacji na ten temat pojawiło się w zeszłotygodniowych filmach z cyklu „Ogród Warzywny” i „Ogród Ozdobny”.

Jeżeli przechowujemy w chłodnym garażu lub piwnicy bulwy i karpy kwiatowe, np. dalie, begonie, pacioreczniki lub mieczyki, sprawdźmy w jakiej są kondycji. Warto to robić regularnie, co jakiś czas. O tej porze, mogą być one lekko podsuszone, to nie jest groźne. Gorzej, jeżeli zauważymy naloty chorób grzybowych. W przypadku pojawienia się pleśni lub zgnilizny należy od razu wyrzucić taką cebulę czy bulwę, żeby nie zainfekowała pozostałych.

Gdy leży śnieg i ziemia jest zmarznięta, pamiętajmy o ptakach. Właśnie przy takiej pogodzie warto je dokarmiać, zwłaszcza wtedy, gdy robiliśmy to już wcześniej i przyzwyczaiły się one do naszego miejsca, gdzie znajdą pożywienie. Odwdzięczą się potem, wiosną i latem, pomagając nam w ogrodzie w walce ze szkodnikami.

Życzymy wspaniałego, udanego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień, a także do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/