Luty w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Luty w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak co tydzień, w poniedziałkowy ranek, witamy kolejnym odcinkiem z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Na co warto zwrócić uwagę w nadchodzących dniach? Zapraszamy do obejrzenia naszego kalendarium. Miłego tygodnia!
„Zwykle luty ostro kuty, czasem w lutym same pluty.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… widokiem roślin kwitnących, które o tej porze zalewają już półki w sklepach i centrach ogrodniczych, a także w marketach. Coraz bardziej nas kuszą, żeby zaprosić je do domu i cieszyć oczy ich widokiem. Możemy z nich już tworzyć przeróżne kompozycje. A jest ku temu jeszcze dodatkowa okazja, bo…
lutego przypadają Walentynki. Powiedzenie mówi, że „Jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję.” A zapowiada się całkiem słoneczny i pogodny dzień. Wszystkim Zakochanym, także w ogrodniczym hobby, życzymy wiele miłości i przyjemności.
W niektórych ogrodowych warzywnikach możemy jeszcze przeprowadzać zbiory takich warzyw jak np. por czy jarmuż. Warto te zbiory już kończyć i zrobić miejsce dla pierwszych warzyw, które będziemy siać na przedplony, np. dla rzodkiewek i sałaty. 157 Wysiewy bezpośrednio do gruntu możemy rozpocząć gdy ziemia już zupełnie rozmarznie i prognozy pogody nie przewidują spadków temperatury poniżej -3, -4 stopni Celsjusza. Wcześniej warto grządki przedsiewnie zasilić dobrze przerobionym obornikiem, kompostem lub innym wybranym nawozem. Za mniej więcej 2-3, na przełomie lutego i marca lub na początku marca, będziemy mogli rozpocząć wysiewy.
Do tego czasu możemy przenieść uwagę na uprawę warzyw w domowych warunkach. Cały czas możemy pędzić wybrane rośliny na świeżą zieleninę. W donicach na kuchennym, okiennym parapecie możemy m.in. cebulę, czosnek, pietruszkę, seler i buraki. Na bieżąco możemy uszczykiwać ich liście i dodawać do przygotowywanych potraw. Możemy też uprawiać sałatę i inne rośliny na młode liście, a także kiełki. Są one pełne witamin i minerałów. Ponadto bardzo często poprawiają trawienie. Co bardzo nam się przyda właśnie czwartek, ponieważ w tym tygodniu jest to Tłusty Czwartek. Dzień, kiedy tradycją jest już objadanie się pączkami. Życzymy smacznego. 157
A 17 lutego przypada Dzień Kota. Pozdrawiamy więc wszystkich miłośników kotów. A miłośnikom wysiewów przypominamy, że cały czas możemy wysiewać warzywa i rośliny kwitnące na rozsady. O tej porze warto sięgnąć po nasiona selera, pora, sałaty i wczesnych odmian warzyw kapustnych, a także aksamitek, petunii, pelargonii czy kobei pnącej. Po szczegóły odsyłamy do naszych wcześniejszych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” i „Ogród Warzywny”.
Osoby, które już wcześniej przeprowadziły swoje lutowe wysiewy, muszą już regularnie doglądać swoich upraw. Należy je regularnie podlewać, niewielkimi dawkami wody lub poprzez zraszanie. Delikatne siewki, które dopiero co wykiełkowały nie mogą mieć zbyt mokrego podłoża, lepiej żeby było ono cały czas lekko wilgotne. Wcześnie wysiane rozsady warto też doświetlać, lub trzymać na parapecie od południowej strony, żeby zanadto nie wybiegały. Jeżeli mamy taką możliwość, niektóre rośliny możemy przenieść w jasne, ale chłodniejsze miejsce, np. o temperaturze 12-15 stopni Celsjusza. Za chłodniejsze miejsce będą nam wdzięczne m.in. warzywa kapustne, sałata czy por.
Druga połowa lutego to czas cięcia winorośli. Nie radzi się opóźniać tego zabiegu ze względu na tzw. „efekt płaczu”, czyli wyciekanie soków z pędów. O tej porze w cieplejsze i słoneczne dni możemy też przycinać jabłonie i śliwy. Zabiegi zaczynamy od drzew najstarszych. A obcięte mniejsze gałęzie możemy zabrać do domu i wstawić do wazonu. Zakwitną za mniej więcej 3-4 tygodnie. 163
Życzymy udanego, pięknego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/