Kalendarz ogrodnika na 05.02 – 11.02 – luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie – Stare przysłowie mówi, że „gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”. Mimo wszystko, pora rozpocząć kolejny „Tydzień w ogrodzie”. Przedstawiamy kalendarium ogrodnicze na najbliższe 7 dni.
Zapraszamy do oglądania i subskrybowania „Ogrodu na co dzień” 🙂
Jeżeli miesiąc jest mroźny warto sprawdzić osłony wrażliwych roślin w ogrodzie, m.in.: hortensji, żarnowców, powojników, róż czy azalii. W związku z kaprysami pogody bądźmy jeszcze przygotowani na gwałtowne obniżenie temperatury. Do całkowitego zdejmowania osłon zimowych z roślin przystępujemy gdy temperatura na stałe podnosi się powyżej 0°C, a długoterminowe prognozy pogody nie przewidują już mrozów. Osłony zdejmujemy stopniowo, aby rośliny mogły się przyzwyczaić do panujących warunków atmosferycznych. Można zsuwać je na dzień i ponownie zakładać na noc – aż do ustania przymrozków.
Jeżeli pogoda pozwala przeprowadzamy cięcie prześwietlające krzewów porzeczek, agrestu, jagody kamczackiej czy malin. Zabiegu nie można przeprowadzać, jeśli na zewnątrz panuje mróz poniżej -8 st. C. Rany – szczególnie te powstałe na grubszych konarach i pniach. Rany należy posmarować środkiem przeciwgrzybowym.
Wysiewamy seler na rozsady. Nasiona wysiewamy niezbyt gęsto w skrzynce lub pojemniku wypełnionym dobrze nawilżonym podłożem do siewu i pikowania. Nasiona ugniatamy i przykrywamy szybą lub folią. Skrzynkę stawiamy w ciepłym i jasnym miejscu. Okres kiełkowania selera to 10 do 20 dni od wysiania.
Przygotowujemy do sezonu sprzęt ogrodniczy. Sprawdzamy zapasy folii i włókniny wiosennej. Pierwszymi narzędziami, których zaczniemy używać wraz z nadejściem wiosny będą między innymi sekatory, grabie, szpadle i siewniki. Bez nich nie przeprowadzimy podstawowych prac pielęgnacyjnych. Sprawdźmy, czy sekator nie wymaga naostrzenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ, ponieważ powierzchnia cięcia u rośliny nie może być pokaleczona i nierówna. To mogłoby sprzyjać rozwojowi chorób na ścinanych pędach.
Delikatnie zwiększamy częstotliwość podlewania domowych roślin doniczkowych. Po podlaniu warto spulchnić glebę w donicach. Zasilamy nawozem rośliny kwitnące zimą między innymi cyklameny, azalie czy storczyki.
Cały czas w doniczkach na kuchennym parapecie sadzimy cebulę, seler i pietruszkę na świeżą zieleninę. Jeżeli cebulę sadziliśmy wcześniej warto wymienić ją na nową.
Zastanówmy się co chcielibyśmy zmienić w ogrodzie w nadchodzącym sezonie. Poszukajmy nowych pomysłów i inspiracji w książkach, internecie i prasie ogrodniczej. Jest jeszcze czas, żeby wszystko zaplanować i zrobić coś samemu. Czasopismo „Kocham Ogród” podpowiada np. jak nadać szufladom drugie życie, jak zrobić leśne schody lub zielone obrazy z sukulentów.