Kalendarz ogrodnika na 21.05 – 27.05 – maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie – w maju zbiera pszczółka, zbierajże też i ty ziółka. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Nadszedł już moment zbioru wielu ziół. Młode liście m.in. mięty, lubczyku, oregano i tymianku możemy ściąć już teraz, ususzyć lub zamrozić. Przycinanie ziół to dla nich kuracja odmładzająca, warto więc zbierać je systematycznie.

Maj w ogrodzie – W drugiej połowie maja wysiewamy fasolkę szparagową. Jest to smaczne i zdrowe warzywo, niezwykle łatwe w uprawie. Wystarczy wysiać nasiona fasoli gniazdowo do gruntu, podlewać i czekać na plony.

Fasolkę szparagową możemy też wysiać w większych pojemnikach na balkonach i tarasach. W donicach możemy też uprawiać pomidory i paprykę oraz sałatę i zioła. To dobry czas, żeby założyć tego typu mini ogródek.

O małych ogrodach możemy poczytać w specjalnym wydaniu czasopisma „Mój Piękny Ogród”. A w nim takie tematy jak: „Małe sztuczki – wielki efekt”, „Prywatność w małym ogrodzie” i „Nowe spojrzenie na przedogródki.

Oprócz mszyc w naszych ogrodach możemy zaobserwować również ślimaki. W ciepłe słoneczne dni znajdują sobie kryjówki, a żerują nocą, wygryzając dziury w roślinach warzywnych lub ozdobnych. Możemy zwalczać je ręcznie wyłapując wieczorami, możemy zastosować metody domowe, jak pułapki z piwem czy rozsypywanie skorupek jaje. Możemy też użyć granulatu na ślimaki, który rozmieszczamy wokół roślin. Pamiętajmy, aby przestrzegać dawek podanych na opakowaniu.

O tym jak pozbyć się ślimaków możemy też przeczytać w drugim wydaniu magazynu „Przepis na Ogród Ekstra. Ochrona Roślin”. W nim również informacje o tym, jak szałwia muszkatołowa odstrasza mszyce, jak rozpoznać chorobę wirusową i jak zadbać o piękno różaneczników.

W przypadku rododendronów ważnym zabiegiem, jakie musimy przeprowadzić o tej porze jest ogławianie. Miesiąc po kwitnieniu usuwa się stare kwiatostany, dzięki czemu cała energia roślin skierowana będzie na wzrost, a nie na tworzenie nasion.

26 maja przypada Dzień Matki. Wszystkim mamom składamy najlepsze życzenia i oczywiście przynosimy w darze kwiatki na dzień matki.

Posadzone na początku miesiąca rośliny doniczkowe przyjęły się, rozpoczęły wzrost i intensywne kwitnienie. Jeśli chcemy mieć pięknie ukwiecony balkon lub taras, musimy dbać, aby miały one odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. W sklepach ogrodniczych jest duży wybór nawozów, często przeznaczonych dla konkretnych gatunków. Najpowszechniej stosowane są nawozy rozpuszczane w konewce z wodą. Pamiętajmy, aby nawóz stosować na wilgotne podłoże, nie suche. Częściej musimy nawozić nasze rośliny w deszczowe dni, kiedy składniki odżywcze są wypłukiwane, niż podczas słonecznej pogody..