Kalendarz ogrodnika na 30.04 – 06.05 – maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie – Gdy kwiecień chmurny, a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami. To już ostatni dzień kwietnia, pora rozpocząć nowy miesiąc i tydzień w ogrodzie.

Miesiąc kończy się ukwieconymi rabatami w ogrodzie. Kwiaty te możemy ścinać do dekoracji naszych domów i mieszkań. Wspaniałe bukiety tulipanów czy narcyzów będą przepiękną ozdobą. Możemy je ułożyć w stylu romantycznym, na wesoło lub stworzyć nowoczesną kompozycję. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

1 maja to Święto Pracy. Dzień rozpoczynający majówkę, którą wspaniale jest spędzić na działce. W maju pracy w ogrodzie jest co niemiara. W krótkich przerwach pomiędzy sianiem, sadzeniem, nawożeniem, koszeniem, podlewaniem i przycinaniem znajdźmy chwilę, żeby rozkoszować się pięknem przyrody.

Możemy też zrelaksować się przy gazetce ogrodniczej. Majowy numer czasopisma „Mój Piękny Ogród” zawiera między innymi superdodatek o krzewach kwitnących cały sezon. Przeczytać można m.in. o lilakach, hortensjach, różach czy hibiskusach, a także o tym jak stworzyć kompozycje w naszych barwach narodowych.

W końcu 2 maja to Dzień Flagi. Czerwień i biel to nie tylko barwy piękne i patriotyczne, to także zestawienie, które sprawdzi się podczas tworzenia kompozycji doniczkowych na balkony i tarasy. 2 maja często obchodzony jest również Dzień Grilla. Zdecydowanie nadszedł już moment na otwarcie sezonu grillowego.

Tym bardziej, że 3 maja mamy kolejne święto i dzień wolny od pracy. W tym dniu obchodzimy nie tylko Święto Konstytucji 3 Maja, ale również Dzień Słońca. Słoneczna pogoda zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a w ogrodzie cały czas jest wiele do zrobienia.

Musimy dbać o systematyczne nawadnianie naszych roślin. Największe zapotrzebowanie na wodę ma zazwyczaj trawnik, szacunkowo przyjmuje się, że jest to ok. 20 l. na 1 m. kw tygodniowo. Jeżeli podczas suszy nie będziemy go podlewać, już po kilku słonecznych dniach zacznie więdnąć, a po tygodniu żółknąć. Podlewanie zielonej darni jest czasochłonne, warto więc postawić zraszacz obrotowy lub wahadłowy, który wykona za nas tę pracę. Na trawnik będzie padał perlisty deszcz, a my ten czas możemy poświęcić na relaks lub inne prace w ogrodzie.

Kończymy wysiew letnich kwiatów, ale cały czas kontynuujemy wysiewy w warzywniku. Na początku miesiąca możemy siać kolejne partie rzodkiewki, buraków, marchwi i pietruszki. Przygotowujemy też rozsady warzyw dyniowatych, a jeżeli nie ma już zapowiadanych przymrozków, możemy pokusić się już o wysiew ogórków czy dyni wprost do gruntu.

Wiele sprawdzonych porad o uprawie, nie tylko warzyw, ale również innych roślin na działce, znajdziemy w czasopiśmie „Sezon w ogrodzie”. Zawarte są w nim krótkie informacje o pielęgnacji oraz o tworzeniu zielonej przestrzeni, tak żebyśmy mogli zaplanować prace ogrodnicze w danym miesiącu.

Zbieramy już pierwsze nowalijki, m.in. młode rzodkiewki i sałatę, wiosenny szpinak, szczypiorek czy liście mięty. Młode rzodkiewki możemy zjadać całe, wraz z liśćmi, które zawierają nawet więcej wartościowych składników odżywczych niż części podziemne.

Zbiorów w ogrodzie będzie coraz więcej. Zapraszamy na kolejny „Tydzień w ogrodzie” za tydzień.