„Maj bogaty sieje kwiaty”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… widokiem wspaniałych irysów, które zaczynają już kwitnąć. W ogrodach najczęściej uprawiamy kosaćce bródkowe i syberyjskie, właśnie nadszedł ich czas. Kwitną też rododendrony i azalie. Trudno przejść obok nich obojętnie, prezentują się zjawiskowo. To dobry moment, żeby zaplanować ich sadzenie, jeżeli nie mamy ich jeszcze na rabacie lub w donicy, kiedy dokładnie widać w jakim kolorze są ich kwiaty.
Jeszcze dni tzw. „Zimnych Ogrodników” nie są za nami i jeszcze mogą się zdarzyć spadki temperatury, ale w wielu rejonach naszego kraju prognozy pogody nie przewidują już przymrozków. Na balkonach i tarasach można więc zacząć lub kontynuować tworzenie letnich kompozycji kwiatowych, W których możemy sadzić ciepłolubne pelargonie, surfinie, supertunie, sundeville, begonie, fuksje, bidensy i miniaturowe dalie.
Przeróżne odmiany dalii, również te o wysokim pokroju, możemy sadzić też już na rabatach. Jak to zrobić dokładnie mówiliśmy w zeszłotygodniowym filmie z cyklu „Ogród Ozdobny”. Oprócz dalii sadzić możemy też inne ciepłolubne rośliny cebulowe, takie jak m.in. mieczyki, kanny, kalie, frezje, jaskry czy niektóre odmiany lilii. W dalszym ciągu ogławiamy rośliny, które już przekwitły i sadzimy oraz dosadzamy byliny, krzewy i drzewa, których nam brakuje.
Sprzątamy też rabaty lub zewnętrzne donice z przewiniętych i uschniętych już roślin, m.in. tulipanów, narcyzów, hiacyntów, szachownic czy krokusów. W ich przypadku powinniśmy poczekać, aż całkowicie zaschną ich liście, jeżeli liczymy na ponowne bujne kwitnienie również w kolejnym sezonie. W ich miejsce lub żeby je jeszcze zasłonić możemy już sadzić sadzonki kwiatów balkonowych i rabatowych, które przygotowaliśmy samodzielnie lub które kupiliśmy. Nadal możemy też przenosić bratki, pierwiosnki czy inne wiosenne rośliny z donic, w których były do tej pory ozdobą, do gruntu. Byliny i rośliny wieloletnie zakwitną na rabacie w kolejnym roku, natomiast bratki prawdopodobnie same się rozsieją i też będziemy mogli liczyć na ich pojawienie się w następnym sezonie.
W warzywnikach kontynuujemy zbiory przedplonów, m.in. szpinaku, rzodkiewek, szczypioru cebuli czy sałaty. Zaczynają pojawiać się pierwsze strąki wczesnego groszku. Kontynuujemy też majowe wysiewy warzyw bardziej ciepłolubnych, m.in. fasoli, fasolki szparagowej, kukurydzy, ogórków, patisonów, cukinii i dyni. Nadal nie jest za późno, żeby rozpocząć też uprawę innych warzyw, takich jak np. kalarepa i inne warzywa kapustne, rukola i inne warzywa liściowe czy buraki i późna marchew.
Jeżeli mamy pewność, że chłody w naszym rejonie już na pewno minęły, możemy posadzić na zagonach rozsady pomidorów, papryki, ogórków, cukinii i dyni. W dalszym ciągu sadzimy też rozsadę pora, sałaty, selera czy wybranych warzyw kapustnych oraz ziół. Przypominamy, że wiele z tych roślin nadaje się też do uprawy pojemnikowej. Więcej na ten temat będzie mowa w najbliższych filmach z cyklu „Ogród Warzywny” na naszym kanale, na które już teraz serdecznie zapraszam.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, do ogrodu lub na balkon można wystawić już rośliny śródziemnomorskie, takie jak np. cytryny i inne cytrusy, oleandry, kufliki cytrynowe, bugenwille czy oliwki. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma już zapowiadanych przymrozków. Pamiętajmy o ich stopniowym hartowaniu, zanim na stałe staną na na zewnątrz. Hartujemy też domowe rośliny doniczkowe, które ciepłą porę roku spędzą na dworze, np. takie gatunki jak np. fikus beniamina i inne fikusy, zielistka czy bananowiec. I nie zapominajmy o nawożeniu naszych domowych okazów. Gatunki ozdobne z liści dobrze jest odżywiać nawozem do roślin zielonych, może być to nawóz rozpuszczalny w wodzie, który oprócz wszystkich potrzebnych roślinom makro i mikroelementów, ma zwiększoną dawkę azotu, która jest potrzebna do rozbudowy masy liściowej roślin. W przypadku roślin, które uprawiamy w domach nie z uwagi na kwiaty, ale właśnie z uwagi na ozdobne liście, ma to niebagatelne znaczenie. Zwłaszcza wiosną, kiedy rośliny wznawiają często wegetację i zaczynają rosnąć ze zdwojoną siłą.
Dużo sił życzymy też wszystkim na najbliższe siedem dni. Pracy przy roślinach nie brakuje. Wspaniałego tygodnia! Zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.