Maj w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Maj w ogrodzie – kalendarz ogrodnika. „Maj bogaty sieje kwiaty”. Tym przysłowiem rozpoczynamy majowy „Tydzień w Ogrodzie”, w którym jest mowa między innymi o pielęgnacji tulipanów i róż, a także o kolejnych wysiewach w warzywniku. Warto znaleźć też chwilę na odpoczynek w ogrodzie. Zapraszamy do oglądania!

…w środku Majówki, która trwa i którą możemy spędzić na działce, wśród własnych roślin, pielęgnując je lub podziwiając. A jest co podziwiać, ponieważ drzewa owocowe przedstawiają właśnie swój najpiękniejszy spektakl. Nie trwa on stosunkowo długo, warto więc znaleźć chwilę na to by upajać się ich widokiem.

Przekwitają już za to, w niektórych rejonach naszego kraju rośliny cebulowe. Pamiętajmy o ogławianiu tulipanów, hiacyntów czy narcyzów, żeby nie traciły one sił na związywanie nasion. Obłamujemy więc lub obcinamy przekwitnięte kwiaty, ale zostawiamy liście tych roślin do samoistnego zaschnięcia. To odżywi cebule i pozwoli równie bujnie zakwitnąć tym gatunkom również w kolejnym roku.

Tam gdzie prognozy pogody nie przewidują już nocnych przymrozków możemy sadzić dalie, kanny i mieczyki. Sadząc karpy dalii warto wykopać większy dołek i podsypać żyznej gleby, kompostu oczy innego wybranego nawozu, ponieważ rośliny te najpiękniej kwitną, gdy mają dostęp do dużej ilości składników pokarmowych. Jeżeli szybko wykiełkują, a mróz jednak jeszcze się pojawi, można przykryć je odciętym fragmentem plastikowej butelki, folią lub agrowłókniną.

Zwróćmy uwagę na róże. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to je również możemy nawieźć. Sprawdźmy czy młode, rozwijające się przyrosty tych roślin nie zostały zaatakowane przez mszyce. Szkodniki te deformują liście i przenoszą choroby. Jeżeli chcemy mieć zdrowe i w przyszłości bujnie kwitnące róże, należy się ich jak najszybciej pozbyć. Można to zrobić ręcznie, można też wykonać oprysk środkiem owadobójczym, np. gotowym do użycia preparatem z serii środków naturalnych, ekologicznych, na bazie oleju rydzowego, który jest nieszkodliwy dla pszczół, nietoksyczny i biodegradowalny. Należy go nanieść dokładnie na zaatakowaną przez mszyce powierzchnię rośliny. Tego typu środek dobrze jest stosować regularnie mniej więcej co 7 dni.

W warzywnikach też kontrolujmy nasze uprawy pod kątem występowania szkodników. W wielu rejonach naszego kraju zadbać musimy też o podlewanie. Dopiero co kiełkujące rośliny potrzebują wilgotnej gleby. Jeżeli zauważymy, że jest zbyt sucho, trzeba sięgnąć po konewkę lub wąż ze zraszaczem. Dbamy też o odchwaszczanie.

O tej porze możemy wysiewać bardziej ciepłolubne warzywa, kontynuujemy więc wysiewy np. buraków, możemy też sięgnąć już po nasiona fasolki szparagowej, cały czas sadzimy przygotowane wcześniej lub kupione rozsady. Oprócz warzyw typowo ciepłolubnych, z którymi warto poczekać do drugiej połowy maja, a do których zaliczamy ogórki i inne warzywa dyniowate, pomidory, paprykę  i inne warzywa psiankowate. Te rozsady jak najczęściej hartujemy.

Z trawnika usuwamy mniszki lekarskie, które o tej porze są najbardziej widoczne. Rośliny te mają palowy system korzeniowy, który podczas wyrywania powinien zostać usunięty w całości. Pamiętajmy jednak, że generalnie jest to bardzo wartościowa roślina. W kwiatów można przygotować syrop na odporność, liście są jadalne, a korzeń może przydać się np. w ogrodzie do przygotowywania różnych roztworów do oprysku. Warto zgłębić wiedzę o tych ciekawych roślinach.

Życzymy wspaniałego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/