Maj w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Maj w ogrodzie – kalendarz ogrodnika. Połowa maja to czas, kiedy głównie myślimy o roślinach ciepłolubnych. 🌞 To termin, kiedy sadzimy rozsady pomidorów i ogórków, wysiewamy kolejne warzywa i kwiaty. 🍅🌼🥒 Między innymi o tym mówimy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Robi się coraz cieplej! 🌞🌞🌞 Zapraszamy!

„Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Od urodzaju kwitnących roślin cebulowych. Ich widok na rabatach wprawia w radosny nastrój każdego ogrodnika. Większość z nich idealnie nadaje się na kwiat cięty. W chłodniejszych rejonach naszego kraju zbieramy więc na bukiety przepiękne narcyzy, a w cieplejszych – można ścinać cudowne tulipany. Jakie kompozycje w wazonach z nich ułożymy, zależy już tylko od naszej wyobraźni. Warto pamiętać, że narcyzów nie należy umieszczać w wodzie z innymi kwiatami, ponieważ wpływają na ich wcześniejsze przekwitanie.

W połowie maja możemy wysiewać wprost do gruntu kolejne kwitnące rośliny – ciepłolubne kwiaty jednoroczne takie jak np. nasturcje, aksamitki, cynie czy słoneczniki. W dalszym ciągu możemy wysiewać też inne gatunki, takie jak np. nagietki, czarnuszki, kosmosy, czy maciejkę. Zakwitną one nieco później niż te wysiane w kwietniu lub marcu. To już ostatni moment na to, by wysiać groszek pachnący.

Nasze ogrody mogą być odwiedzane o tej porze przez wielu gości, m.in. przez jeże. Czasami zamieszkują one nawet na naszych działkach, a jak poczują się bezpiecznie, mogą się zadomowić na cały sezon. Jeże lubią się ukryć w zagęszczeniu krzewów, nie powodują żadnych szkód wśród roślin, za to pomogą w walce ze ślimakami i owadami, z których wiele uznawanych jest za szkodniki.

„Pankracy, Serwacy, Bonifacy – źli na ogrody chłopacy”. Tak przysłowie mówi o nadchodzących dniach, które znane są jako „Zimni Ogrodnicy”. Ale w tym roku, wszystko wskazuje na to, że nie będą oni aż tacy źli. Prognozy w większości obszarów naszego kraju nie zapowiadają silnych chłodów ani nocnych przymrozków. Możemy więc bez obaw sadzić w balkonowych i tarasowych donicach możemy sadzić już pelargonie, surfinie, fuksje i inne ciepłolubne kwitnące gatunki. Zrobi się kolorowo.

I gdy minie już ryzyko przymrozków możemy w gruncie sadzić pomidory i paprykę. Jeżeli mamy taką możliwość z sadzeniem rozsady bakłażanów, ogórków i warzyw dyniowatych, można się wstrzymać do czasu, gdy temperatura w nocy będzie się już utrzymywać powyżej 10 stopni Celsjusza, ponieważ te gatunki są wyjątkowo ciepłolubne i chłody mogą chwilowo zatrzymać lub spowolnić ich wegetację.

Ale jeżeli nie mamy rozsady warzyw dyniowatych, to o tej porze możemy wysiewać ogórki, cukinie, dynie i patisony wprost do gruntu. Zanim wykiełkują zrobi się już cieplej i nic nie przeszkadzało im w wegetacji. Uważajmy na ślimaki. Gatunki te należą do ich przysmaków i szkodniki mogą w bardzo szybkim tempie ogołocić grządkę z dopiero co kiełkujących warzyw. W warzywnikach kontynuujemy też wysiewy buraków i ciepłolubnej fasolki szparagowej. Wysiew fasolki szparagowej karłowej warto przeprowadzać etapami w mniejszych ilościach, np. co dwa tygodnie. Dzięki temu przez całe lato, aż do jesieni będziemy mogli zbierać strąki fasolki na bieżąco, w miarę potrzeby.

Mimo że głównie myślimy już o warzywach ciepłolubnych, nie jest jeszcze za późno, żeby wysiać np. rzodkiewki lub sałatę. Warto już jednak sięgać po odmiany, które lepiej znoszą wyższą temperaturę i które nie wybijają szybko w pędy kwiatostanowe. W przypadku sałaty, taką odmianą jest np. sałata krucha w odmianie ‚Królowa Lata’, a w przypadku rzodkiewek, możemy wysiać np. takie odmiany jak: Saxa, Krakowianka czy French Breakfast.

Przyjemnie jest o tej porze pracować w ogrodzie. Życzymy udanego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/