Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

porady ogrodnicze,ogród,poradnik ogrodnika,kalendarz ogrodnika,2023,ogrody,kalendarium ogrodnicze,prace ogrodnicze w maju,co robić w ogrodzie w maju,wysiew w maju,co siać w maju,co sadzić w maju,jakie warzywa sadzić w maju,zimni ogrodnicy

„Na świętą Zofiję, deszcz po polach bije”
Starym przysłowiem, które w tym roku się sprawdziło, rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
od dnia, który wszystkim ogrodnikom znany jest jako „Zimna Zośka” i jest symbolicznym momentem ustania w polskiej przyrodzie nocnych przymrozków, co rozpoczyna sezon sadzenia w ogrodzie i na balkonach roślin ciepłolubnych, m.in. pelargonii, petunii, w tym surfinii i supertunii, fuksji i begonii oraz wielu innych pięknych gatunków. Na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ pojawiło się już wiele filmów na ich temat w tym sezonie i będą pojawiać się kolejne. Pamiętajmy, aby po posadzeniu dokładnie je podlać i potem dbać w dalszym ciągu o ich regularne podlewanie i nawożenie i to zarówno w dni słoneczne jak i pochmurne czy deszczowe, zwłaszcza jeżeli mamy rośliny pod zadaszeniem lub są one tak rozrośnięte, że woda deszczowa spływa po liściach i nie dostaje się do podłoża w donicy w dostatecznej ilości. Starajmy się podczas podlewania w miarę możliwości nie polewać liści, ale dozować wodę od dołu lub skupionym strumieniem. Niektóre zraszacze podłączane do węża ogrodowego, mają możliwość zmiany strumienia zraszania z prysznicowego, płaskiego czy punktowego na perlisty, którym w wygodny sposób możemy podlewać m.in. rośliny w pojemnikach.
Po 15 maja sadzimy też na warzywnych grządkach, w gruncie sadzonki pomidorów, papryki, bakłażanów i innych roślin psiankowatych. Możemy też wysiewać lub sadzić sadzonki ogórków, dyń, cukinii, patisonów, kabaczków, melonów, arbuzów i innych roślin dyniowatych. Na grządki trafić też mogą sadzonki selera i pora oraz innych roślin warzywnych. Które można było sadzić już wcześniej, m.in. sałaty, kalarepy oraz innych warzyw kapustnych czy wybranych ziół.
W warzywnikach możemy siać nie tylko ogórki i inne warzywa dyniowate, ale także ciepłolubną fasolę i fasolkę szparagową oraz kukurydzę oraz w dalszym ciągu buraki, marchew na późny zbiór i letnie już odmiany rzodkiewek oraz sałaty.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy na rabatach kwiatowych możemy sadzić cebule bulwy i karpy ciepłolubnych roślin, takich jak np. dalie, kanny, mieczyki, frezje czy niektóre gatunki lilii. W dalszym ciągu ogławiamy rośliny cebulowe, które już przekwitły i sadzimy oraz dosadzamy byliny krzewy i drzewa, których nam brakuje.
Pamiętajmy o podlewaniu świeżo posadzonych lub przesadzonych roślin do czasu ukorzenienia i zadomowienia się w nowym miejscu, zwłaszcza roślin owocowych, które o tej porze kwitną. A kwitną już m.in. truskawki. Warto je w tym czasie nawieźć lub zasilić kompostem, jeżeli nie mamy swojego kompostu możemy użyć np. eko kompostu nowej generacji, który jest dostępny w sklepach ogrodniczych. Tego typu kompost jest bioaktywny, z mikroorganizmami oraz minerałami i jest produkowany w procesie fermentacji beztlenowej. Zawiera humus, poprawia strukturę oraz napowietrzenie gleby, użyźnia ją i wzbogaca w substancje odżywcze, które będą teraz kwitnącym i za chwilę zawiązującym owoce truskawkom bardzo potrzebne. Po zasileniu kompostem grządki lub miejsca, gdzie rosną truskawki warto wyściółkować.
Do ogrodu lub na balkon możemy już wystawiać rośliny śródziemnomorskie, takie jak np. cytryny i inne cytrusy, oleandry, kufliki cytrynowe czy oliwki. Pamiętajmy o stopniowym ich hartowaniu, zanim na stałe staną na na zewnątrz. Hartujemy też domowe rośliny doniczkowe, które ciepłą porę roku spędzą na dworze, np. takie gatunki jak np. fikus beniamina i inne fikusy, zielistka czy bananowiec.
Kwitną rododendrony i azalie. Ci co mają je w ogrodzie, mogą cieszyć oczy ich widokiem i podziwiać ich zjawiskowe ukwiecenie. Ci co ich nie mają, a chcieliby mieć, mogą teraz zakupić sadzonki doniczkowe wybranej odmiany, bo doskonale teraz widać w jakim kolorze są kwiaty.
I tym pięknym kwiatowym akcentem kończymy na dziś. Życzymy równie pięknego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

About The Author
piotrschick