„W maju jak w gaju”.
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… widokiem pięknie kwitnących lilaków, potocznie nazywanych bzami, które co roku zachwycają swoim widokiem oraz zapachem i które stały się już symbolem pełni wiosny. Zjawiskowo o tej porze kwitną też kaliny koralowe, np. odmianie ‚Roseum’, której kwiatostany są kuliste i śnieżno białe. Oprócz kwiatów, soczysta zieleń króluje też w naszych ogrodach. Dni są już naprawdę długie, można więc więcej czasu spędzić na działce.
Dni stają się też coraz cieplejsze, podobnie jak noce. W dalszym ciągu uzupełniamy więc warzywniki teraz już najbardziej ciepłolubnymi gatunkami. Na grządkach sadzimy lub siejemy ogórki, dynie, cukinie i patisony oraz fasolkę szparagową, a także pomidory, paprykę i bakłażany, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Dbamy o ich regularne odchwaszczanie i podlewanie, jeżeli opady deszczu w naszym rejonie są niewystarczające.
W przypadku pomidorów dbamy już także o usuwanie „wilków” czyli rozgałęzień pojawiających się w miejscu, w którym liście wyrastają z pędu głównego. Im szybciej będziemy je usuwać, tym lepiej. Roślina skieruje wtedy wszystkie siły na tworzenie owoców. Nie dotyczy to odmian pomidorów koktajlowych, u których nie zależy nam na wielkości owoców. Tym odmianom można pozwolić rosnąć swobodnie. W miarę wzrostu roślin mocujemy je do palików mniej więcej co 20-30 cm, przywiązując luźno na tzw. ósemkę.
Kontynuujemy również sadzenie ciepłolubnych roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz na rabatach kwiatowych, m.in. takich jak dalie, begonie, pelargonie, petunie, fuksje i wiele innych zjawiskowych gatunków. W sklepach ogrodniczych możemy o tej porze nabyć cudownie kwitnące okazy, które mogą stać się uroczym prezentem.
Na przykład z okazji Dnia Matki przypadającego jak co roku 26 maja. Z tej okazji wszystkim MAMOM przesyłamy najwspanialsze życzenia. Niech ten dzień będzie piękny, pełen radości, uśmiechu i miłości.
Pozostając w temacie kwiatów, warto pomyśleć już o nadchodzącym sezonie, bo to czas kiedy zaczynamy wysiewać na rozsady kwiaty dwuletnie, do których zaliczamy m.in. bratki, niezapominajki czy stokrotki. Może mamy te rośliny na rabatach lub w donicach posadzone wczesną wiosną. Jeżeli zaczynają przekwitać, możemy pobrać z nich nasiona lub zamiast wyrzucać, posadzić je w wybranym miejscu w ogrodzie, żeby same się rozsiały. Zakwitną również w przyszłym roku.
Sprawdzajmy regularnie czy na naszych grządkach lub rabatach nie pojawiły się szkodniki, np. ślimaki na funkiach, mszyce na różach czy poskrzypka liliowa na liliach. Zwróćmy uwagę czy na trawnikach nie widać żółtych placów, które mogą świadczyć o obecności pędraków. Jeżeli zauważymy ślady żerowania szkodników glebowych, można zastosować oprysk preparatem pochodzenia roślinnego, który korzystnie wpływa na ograniczenie obecności takich szkodników jak pędraki, larwy koziułkowatych, larwy komarnic czy larwy leni marcowych, a także zwiększa odporność roślin na czynniki stresowe. Może być wykorzystywany nie tylko do ochrony trawnika, ale także innych roślin ozdobnych i warzyw. Działa od dwóch do trzech tygodni. Jako wysoko skoncentrowany produkt nawozowy z ekstraktów roślinnych jest też naturalnym aktywatorem procesów fizjologicznych roślin.
Życzymy zdrowych i pięknych roślin w ogrodzie oraz udanego i pięknego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.