Majeranek wysiew do gruntu czy z rozsady?

Majeranek wysiew do gruntu czy z rozsady?  Ja preferuję opcję z rozsadą. O tym jak przygotować ją krok po kroku opowiada dzisiejszy odcinek z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszamy!

Majeranek to jedna z najchętniej używanych przypraw w polskiej kuchni. Roślinę tę możemy uprawiać zarówno w ogrodzie, na grządkach, jak również w donicach, najlepiej nieco większych niż tradycyjne skrzynki balkonowe.  Przygodę z uprawą majeranku należy jednak zacząć od wysiewu.

A wysiewać możemy go bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie kwietnia lub przygotować wcześniejszą rozsadę. Ja jestem zwolenniczką przygotowywania rozsad ziół, jeżeli mamy taką możliwość, ze względu na to, że pogoda w naszym kraju bywa kapryśna. Czasami zima się przedłuża i nie możemy wyjść z wysiewami do ogrodu w wymaganym terminie. Posiadanie rozsady ten problem rozwiązuje.

Majeranek możemy wysiewać do wybranych pojemników, które muszą mieć otwory drenażowe na dnie i być czyste. Ja w tym przypadku użyję doniczek produkcyjnych, które służą mi już od zeszłego roku. Wypełniamy je podłożem do siewu i pikowania, które powinno mieć odpowiednią strukturę, być lekkie i przepuszczalne, może być z domieszką perlitu lub piasku. Są gotowe do nabycia podłoża, które spełniają wszystkie te kryteria. Jak zwykle przypominam, że nie należy do produkcji rozsad wykorzystywać ziemi z ogrodu, bo mogą się w niej znajdować patogeny chorobotwórcze, szkodniki, a także nasiona chwastów, które to z kolei z łatwością mogą zagłuszyć dość długo kiełkujący majeranek.

Bo wschody w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza następują po około 7-14 dniach. Wypełniamy podłożem do wysiewu nasze pojemniki. Jeżeli są one przeźroczyste, możemy zostawić od góry jakieś 2 cm wolnego miejsca. Jeżeli, tak jak w moim przypadku, wykorzystamy pojemniki czarne lub w innym kolorze, ale nieprzezroczyste, to lepiej jest nasypać więcej ziemi, prawie do samej góry doniczki. Kiełkujące siewki majeranku są bardzo delikatne i mają tendencję do wyciągania się do światła. Jeżeli wykiełkują blisko krawędzi nie będą dodatkowo zacienione.

Siewki majeranku są delikatne, ponieważ nasiona tej rośliny są bardzo niewielkie. Umieszczamy je rzutowo na wyrównanym podłożu. Nie przysypujemy ich już ziemią, tylko delikatnie dociskamy. Ja wysiewam majeranek w doniczkach, z którym będę je potem sadzić grupami na grządce lub w większej donicy stojącej w ogrodzie. Nie będę go już w żaden sposób pikować. Jeżeli wyrośnie obficie, można się pokusić o podzielnie takiej kępy np. na dwie lub trzy części. Ale póki co, założeniem jest, że przesadzę je w takiej postaci w jakiej wyrośnie w tych pojemnikach. Jeżeli ktoś ma czas i ochotę, może przepikować młode siewki gdy mają po kilka liścia właściwych po 2 lub 3 sztuki do większych pojemników lub już do gruntu w maju, jeżeli przygotujemy późniejszą rozsadę. Ja już z doświadczenia wiem, że nie zdążę tego zrobić, więc przesadzę je grupami.

Po wysiewie, całość podlewamy za pomocą rozproszonego strumienia, tak, żeby woda nie wymyła tych drobniutkich nasion. Żeby nie zagłębiły się zanadto w podłożu, bo mogą nie mieć wtedy siły, żeby się wybić. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą opryskiwacza. Żeby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, co jest szczególnie ważne, gdy wysiane przez nas nasiona pozostają na powierzchni, dobrze jest przykryć rozsady szybą, folią lub umieścić w mini szklarni. Należy wtedy pamiętać o codziennym wietrzeniu rozsad. jeżeli zauważymy, że podłoże zaczyna przesychać, należy je od razu zwilżyć.

A gdy majeranek już wykiełkuje i pogoda na to pozwoli, możemy rozpocząć hartowanie roślin, żeby były gotowe do przesadzenia na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Życzę udanych wysiewów i zapraszam do oglądania pozostałych filmów  na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/