Mandewilla, Dipladenia, Sundewilla. Jak je uprawiać przez cały rok?
Mandewilla, Dipladenia, Sundewilla. Jak je uprawiać przez cały rok? Co to za roślina? I jak ją pielęgnować? Odpowiedź na te pytania w dzisiejszym filmie z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Sundevilla, mandewilla, dipladenia to nazwa tej wspaniałej rośliny, która często używana jest zamiennie. Pytanie, czy rzeczywiście nazwy te określają tę samą roślinę? I tak i nie. Dipladenia to łacińska nazwa rośliny, którą do Europy jako pierwszy przywiózł z Ameryki Południowej John Mandeville. Stąd pojawiła się nazwa mandewilla. Natomiast sundevilla to określenie mieszańca wyhodowanego przez japońskich producentów roślin z rodzaju mandewilla. Zatem podobnie jak w przypadku surfinii, która należy do rodziny petunii, tak i każda sundevilla jest mandewillą czy też dipladenią, ale już nie każda mandewilla jest sundewillą.
Pelargonie champion – Z czym możemy sadzić pelargonie i petunie? – Kwiaty na zacieniony balkon – Supertunia vista – Petunie i surfinie – Pelargonie w skrzynkach balkonowych – Lawenda w donicach – Rośliny do wiszących donic
Ale jako rośliny z jednej rodziny mają podobne wymagania i w uprawie hobbystycznej nic się nie stanie, jeżeli nazw tych będzie się używać zamiennie. Dipladenie rosną szybko i bujnie się rozwijają, ponadto jeżeli uda nam się je przezimować, mogą nam towarzyszyć przez wiele lat.
To co przyciąga uwagę, to eleganckie i zarazem urocze kwiaty tego pnącza, które mogą być w kolorze białym, różowym, czerwonym, a także żółto-pomarańczowym.
Trąbkowe kwiaty, w zależności od odmiany, pojawiają się nieustannie od maja – czerwca aż do października – listopada, gdy na dworze robi się już chłodniej. Wtedy z balkonu lub tarasu należy przenieść dipladenię w chłodne jasne miejsce, żeby ją ewentualnie przezimować, o czym opowiem jeszcze za chwilę. Kwiaty potrafią naprawdę bujnie pokryć całą roślinę, mimo że ulistnienie jest jest niezwykle atrakcyjne, błyszczące i soczyście zielone. Utrzymują się one na roślinie dość długo, a cały czas rozwijają się kolejne pąki, po kilka na każdym pędzie, których z czasem roślina wypuszcza coraz więcej. Pędy te są stosunkowo cienkie, ale mocne, z czasem drewnieją. Nie trzeba ich w żaden sposób przycinać, ale jeżeli jest to konieczne i chcemy przyciąć mandewille, nie ma z tym problemu. Doskonale znoszą nawet radykalne cięcie.
Czy są to trudne rośliny w uprawie? Jeżeli posadzimy je na tarasie lub balkonie dużo zależy od pogody. Ale jest kilka zasad uprawy i pielęgnacji dipladenii, o jakich powinniśmy pamiętać.
Mandewille pochodzą tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i zarówno one jak i sundewille lubią w związku z tym ciepły i wilgotny klimat. W ogrodzie lub na balkonie warto znaleźć dla niej znaleźć miejsce jasne, nie musi być ono w pełni słoneczne, może być w półcieniu lub w świetle rozproszonym, ale jeżeli słońce dociera do rośliny przez większość część dnia, też będzie w porządku. W miejscu zbyt zacienionym roślina będzie wypuszczała nowe przyrosty, ale będzie mniej obficie kwitła.
A nowe przyrosty, jak to u pnącza, są stosunkowo długie. Zatem dipladenie możemy sadzić w wysokich lub wiszących pojemnikach, z których będą one swobodnie zwisać, przynajmniej na początku, kiedy nie są zbyt długie. Potem możemy je przycinać, dzięki czemu nasz okaz będzie się cały czas zagęszczał lub możemy dołożyć podpory w postaci tyczek, na początku, a potem drabinek, po których pędy sundewilli będą się pięknie pięły w górę.
Podłoże dla tych roślin powinno być żyzne i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie, w przypadku sundewilli sprawdzi się podłoże do roślin balkonowych . Możemy ją sadzić samodzielnie w donicy lub łączyć w kompozycje z innymi gatunkami. Do tego tematu jeszcze wrócę już w innym filmie. Sadzimy ją zawsze na takiej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory. Po przesadzeniu dokładnie podlewamy i uzupełniamy ziemię w miejscach, w których jej brakuje.
Następnie dbamy o regularne podlewanie i nawożenie. Podlewanie jednak powinno być umiarkowane. Po konewkę lub wąż ze zraszaczem w ogrodzie powinniśmy sięgnąć dopiero wtedy, gdy nieco przeschnie podłoże. Dipladenia nie może też stać w wodzie, dlatego donice obowiązkowo muszą mieć otwory drenażowe na dnie, żeby nadmiar wody z opadów deszczu lub z podlewania mógł swobodnie wypływać.
Jeżeli chodzi o nawożenie, należy pamiętać że sundewilla jest pnączem szybko rosnącym, a skoro szybko rośnie, to szybko też wykorzystuje składniki pokarmowe z podłoża, dlatego systematycznie należy je uzupełniać, aby roślina mogła z nich czerpać energię do wzrostu i bujnego kwitnienia. W tym celu można użyć nawozu krystalicznego rozpuszczalnego w wodzie do pelargonii i innych roślin kwitnących, który zawiera makro i mikro elementy potrzebne roślinom o ozdobnych kwiatach. Sundeville w czasie sezonu warto odżywiać mniej więcej raz na tydzień lub dwa tygodnie, w zależności od pogody. Zimą roślin nie nawozimy i ograniczmy podlewanie.
A zimować dipladenie najlepiej jest w miejscu jasnym i chłodnym. Ale nie może być to miejsce zbyt chłodne, nie wystarczy, że temperatura nie spadnie poniżej zera, powinna się ona utrzymywać powyżej 5-7 stopni Celsjusza. Nie powinno być to także miejsce zbyt ciemne, wtedy opadają wszystkie liście i roślina wiosną dość długo dochodzi do siebie. Jeżeli zdecydujemy się na zimowanie jej w domu, również często gubi liście, może być też zaatakowana przez szkodniki, np. przędziorki lub wełnowce. Ale gdy wystawimy ją w maju ponownie do ogrodu lub na balkon potrafi się odrodzić nawet wtedy, gdy jest przycięta prawie przy ziemi. I latem, w okolicach lipca, na nowych młodych pędach tego pnącza, znowu można podziwiać przepiękne kwiaty i równie piękne liście. Zatem zimowanie mandewilli może nie należy do zadań najłatwiejszych, ale jest możliwe.
Nie ulega wątpliwości, że sundewille są zachwycającymi pnączami i nie dziwi ich rosnąca popularność. Pięknie prezentują się na każdym balkonie i na każdym tarasie, wprowadzając nieco egzotyczny, a za razem elegancki klimat.
Do tematu mandewilli i sadzenia jej w różnych zestawieniach jeszcze wrócę w przyszłym tygodniu. Zapraszam więc do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/