Kalendarz ogrodnika na 12.03 – 18.03 – marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie… Marzec – figlarzec. W marcu słońce grzeje, czasem śnieżek sieje. Pora na kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Rozpoczynamy wiosenne porządki. Żeby spokojnie relaksować się latem na pięknym tarasie musimy już teraz o niego zadbać. Zamiatanie, szczotkowanie i usuwanie chwastów ze szczelin to pierwsze prace, które czekają nas na tarasie. Czyścimy też ścieżki i podjazdy.

Wysiewamy na rozsady pomidory i paprykę. Są to warzywa z rodziny roślin psiankowatych, które bardzo lubią słońce i ciepło. Na miejsce stałe możemy je sadzić, gdy minie okres przymrozków, czyli mniej więcej w drugiej połowie maja. Dlatego przygotowanie rozsady jest w ich przypadku konieczne. Wysiewamy nasiona na wcześniej przygotowane podłoże do wysiewu i pikowania i przykrywamy około półcentymetrową warstwą ziemi i podlewamy. Po ok. tygodniu pojawią się pierwsze kiełkujące rośliny, a po 3-4 tygodniach przeprowadzamy pikowanie.

Więcej o uprawie pomidorów powiemy w jutrzejszym odcinku „Ogrodu od kuchni”. Uprawa warzyw to również temat specjalnego wydania Mojego Pięknego Ogrodu. Możemy w nim poczytać m.in. o pewniakach na grządce, sałacie i pomidorach.

Przygotowujemy w ogrodzie stanowiska pod nowe nasadzenia. Przed sadzeniem i sianiem zadbajmy o to, by stanowisko pod uprawę było starannie odchwaszczone i spulchnione. Szczególnie ważne jest usunięcie chwastów wieloletnich.

Pikujemy rośliny, które wysiewaliśmy w lutym. Przesadzamy siewki, które mają już od 2 do 5 liści właściwych, w osobną doniczkę lub miejsce, gdzie będą miały więcej przestrzeni i podłoża, aby swobodnie rosnąć. W marcu najczęściej pikujemy seler, por i pomidory do uprawy w tunelach foliowych i szklarniach.

Zbliża się Wielkanoc. Warto już pomyśleć o ozdobach, które udekorują nasze domy podczas tego święta. Rozpoczynamy od wysiewu owsa, ponieważ czas jego wschodów to ok. 10 dni. Nasiona możemy siać w podłożu lub w naczyniu wypełnionym gazą lub ligniną. Taka zielona łączka w ozdobnym pojemniku może być śliczną ozdobą wielkanocnego stołu.

Możemy już pomyśleć o zdejmowaniu osłon z zabezpieczonych roślin. Jednak warto to robić stopniowo, kontrolując prognozy pogody. Zbyt wczesne odkrycie roślin może je narazić na przemarznięcie podczas nocnych przymrozków. Jeżeli zrobimy to zbyt późno, może dojść do zniekształcenia pędów lub zbyt wczesnego rozwoju pąków.

Możemy już sadzić wiosenne kwiaty w balkonowych lub tarasowych donicach. Jako pierwsze wybieramy te gatunki, które wytrzymają wiosenne delikatne przymrozki, które w naszym klimacie mogą pojawić się jeszcze do maja. Z pewnością można sadzić kolorowe, wesołe bratki. Również pierwiosnki będą wspaniałą wczesnowiosenną dekoracją naszych balkonów i tarasów.

O czym jeszcze trzeba pamiętać planując pracę w ogrodzie możemy przeczytać w marcowym czasopiśmie „Kocham Ogród”. W sklepach można znaleźć specjalne wydanie z nasionami warzyw w prezencie.

A na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.