Kalendarz ogrodnika na 19.03 – 25.03 – marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie – W marcu jak w garncu. Jak nie ma śniegu w marcu, a deszczu w maju, to nie ma urodzaju. Pora na kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

W tym tygodniu przestawiamy zegarki. W nocy z 24 na 25 marca będziemy spać jedną godzinę krócej. Teraz dłużej będzie jasno i będziemy mieli więcej czasu na pracę na działce.

Zbliża się czas wertykulacji trawnika. Gdy ziemia obeschnie, a temperatury w ciągu dnia będą już dodatnia, przeprowadzamy wertykulację, której celem jest usunięcie filcu z trawnika i nacinanie darni. Więcej na ten temat powiemy w Ogrodniczym Vademecum w najbliższą sobotę.

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tego same dnia obchodzony jest także Dzień Wierzby. Znanych jest ok. 400 gatunków wierzb, a ich kwiaty pozwalają szybciej poczuć wiosenny klimat.

W domu przesadzamy rośliny doniczkowe, które tego wymagają. Wymiana podłoża i pojemnika na starcie nowego sezonu wegetacyjnego zapewni roślinom lepsze miejsce i warunki do wzrostu.

Przygotowujemy rozsady ziół. Możemy wysiewać melisę lekarską, estragon, pietruszkę naciową w różnych odmianach, bazylię czy koper niski. Nasiona możemy wysiewać do niewielkich doniczek wypełnionych podłożem do ziół lub podłożem do siewu i pikowania. Dbamy o stałą wilgotność podłoża. Do momentu posadzenia ich w gruncie lub przesadzenia do donic tarasowych czy balkonowych starajmy się zapewnić im dobre warunki świetlne.

Regularnie podlewamy i obserwujemy wcześniej przygotowane rozsady. Sprawdzamy czy nie pojawiają się choroby grzybowe lub szkodniki, np. mszyce. Młode delikatne roślinki mogą zostać przez nie zupełnie zniszczone. Nakłuwają tkanki i wysysają sok komórkowy, przenoszą też groźne wirusy. Jeżeli nie zadziałamy w porę, w wyniku żerowania mszyc, nasze siewki będą zdeformowane lub zupełnie zniszczone.

Na 7 dni przed Wielkanocą przypada Niedziela Palmowa. W Polsce zamiast palm przygotowujemy zazwyczaj wiązanki z wierzby lub bukszpanu. Wysiewamy też rzeżuchę, która jest tradycyjną ozdobą wielkanocnych stołów i nie zapominajmy, że potem możemy ją zjeść. Jest bardzo zdrowa. Kiełki rzeżuchy są m.in. źródłem wielu witamin, łatwo przyswajalnego żelaza i wapnia oraz błonnika.