„Gdy gęś dzika w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa”.
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”
…to już ostatni tydzień marca i jednocześnie tydzień przedświąteczny, warto więc go wykorzystać na dokończenie marcowych wysiewów w ogrodzie lub w domu na rozsady oraz na przygotowania do Wielkanocy. W pierwszej kolejności przypominamy więc, że cały czas w cieple na rozsady możemy jeszcze siać pomidory oraz paprykę, bakłażany i ciepłolubne kwiaty oraz zioła, natomiast już w chłodnych inspektach możemy przygotowywać rozsady sałaty, cebuli, pora, kalarepy i innych warzyw kapustnych. Cały czas pielęgnujemy rozsady, które już rosną. Dbamy o ich podlewanie, pikowanie, doświetlanie i nawożenie, jeżeli jest to konieczne.
26 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szpinaku, jest to więc okazja, żeby przypomnieć o uprawie tego warzywa. A szpinak nadal możemy wysiewać na warzywnych grządkach, bezpośrednio do gruntu, tak samo jak rzodkiewkę, koper, marchew, pietruszkę, pasternak, groch i bób. Więcej na temat wysiewu i uprawy bobu będzie mowa w środowym filmie z cyklu „Ogród Warzywny. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia.
Nadal możemy ścinać trawy ozdobne oraz przycinać hortensje, róże i inne rośliny okrywowe oraz krzewy, które tego potrzebują. Kończymy już cięcie roślin, które mogłyby cierpieć na tzw. efekt płaczu. Dotyczy to np. brzóz, które zaczynają się już budzić z zimowego snu. A to oznacza, że kto ma taką możliwość, może już zbierać tzw. sok z brzozy.
Cały czas wykonujemy wczesnowiosenne zabiegi na trawniku, m.in. jego wertykulację lub aerację, nawożenie, piaskowanie i dosiewkę, jeżeli okaże się to konieczne. To także moment, żeby zadbać o jego zdrowie i regenerację. W tym może pomóc np. preparat, który korzystnie wpływa na system korzeniowy i który możemy nanieść na darń za pomocą opryskiwacza lub poprzez podlewanie. Przydatny jest zwłaszcza po zaistnieniu niekorzystnych warunków, takich jak m.in. przymrozki czy susza. Z resztą stosowany może być on nie tylko w przypadku trawników, ale także innych roślin ozdobnych, np. bezpośrednio po posadzeniu. Został wyprodukowany w oparciu o unikalną i opatentowaną technologię PhisioActivator, dzięki czemu jest dobrze przyswajalny przez rośliny i przyspiesza ich wzrost.
29 marca przypada Wielki Piątek. Stare powiedzenie mówi, że „kto w Wielki Piątek sieje, ten się w żniwa śmieje”. Przypominamy więc, że oprócz siania warzyw na zagonach w warzywnikach możemy siać także kwiaty jednoroczne na rabatach, m.in. chabry, maki, gipsówkę, groszek pachnący czy pozłotkę. W kwietniu będzie tego typu ozdobnych roślin jeszcze więcej do wysiania. Kwitną już wczesne narcyzy, szafirki i hiacynty, zawiązują już pąki kwiatowe wczesne tulipany. Przekwitają krokusy. Przypominamy więc, że w przypadku roślin cebulowych i bulwiastych należy zostawić liście po ich przekwitnięciu do samoistnego zaschnięcia. W ten sposób rośliny odżywią swoje cebule lub bulwy i dzięki temu będą pięknie kwitły również w kolejnych latach.
Wielka Sobota to już z kolei ostatni moment na dekorację domu i ogrodu przed świętami. Wielkanoc jest szczególnie piękna dzięki budzącej się do życia przyrodzie i kwitnącym o tej porze roślinom. Można więc postawić na naturalne roślinne dekoracje z prześlicznych wiosennych kwiatów, np. żonkili, stokrotek, niezapominajek, pierwiosnków, hiacyntów czy bratków. Wystarczy posadzić je w wybranej ozdobnej doniczce, koszyczku lub innym pojemniku, żeby wprowadzić wesoły nastrój. Kilka wielkanocnych akcentów zamieni je w wielkanocne stroiki. Wspaniale prezentują się też gałązki drzew i krzewów w wazonie, zarówno kwitnące jak i z młodymi zielonymi liśćmi.
Z okazji Wielkanocy przesyłamy najwspanialsze życzenia. Kolorowych, radosnych i pięknych Świąt. Dużo zdrowia, szczęścia, spokoju i spełnienia marzeń. Także tych ogrodniczych.
Cudownego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy jak zwykle za tydzień.