Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

porady ogrodnicze,ogród,poradnik ogrodnika,kalendarz ogrodnika,2023,ogrody,co siać w marcu,wysiewy w marcu,marzec wysiew,wysiew,marzec,wysiew pomidorów,siew w marcu,seler,wczesne odmiany kapusty,poziomki,truskawki,pelargonii,szałwii błyszczącej,petunii,rzodkiewki,szpinak,koper,bób,groch,groszek cukrowy

„Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już luty a witamy marzec…
…tygodniem całkiem pogodnym, ale z nocnymi przymrozkami. Nie spieszmy się więc z usuwaniem osłon i zabezpieczeń z wrażliwych roślin w ogrodzie, tym bardziej że luty był ciepły i wiele z nich już zaczęło się wybudzać z zimowego snu. Lepiej pozostawić je jeszcze pod okrywami, albo jeżeli mamy na to czas odkrywać je ciągu dnia i zakrywać na noc.
Kończy się luty, dobiega więc także końca czas wysiewania niektórych roślin na rozsady. Dotyczy to np. selera, wczesnych odmian kapusty, poziomek, truskawek, pelargonii, szałwii błyszczącej czy petunii. Jeżeli mamy ochotę uprawiać te rośliny od nasionka, należy się tym zająć jak najprędzej.
Marzec to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla ogrodników. To czas porządków po zimie, wysiewów warzyw i kwiatów na rozsady, a także wprost do gruntu. To także czas przycinania wielu roślin i pozimowych zabiegów na trawniku. Warto sobie wszystkie prace dobrze rozplanować, żeby z niczym się nie spóźnić.
A nadal możemy przygotowywać rozsady. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w lutym, możemy o tej porze wysiewać m.in. por, sałatę, ostrą paprykę, karłowe odmiany pomidorów balkonowych i wybrane warzywa kapustne. Ponadto można także pomyśleć o wysiewie oberżyny i słodkiej papryki. W połowie miesiąca należy wysiać na rozsady wybrane odmiany pomidorów gruntowych. Warto je sobie już przygotować lub zakupić, jeżeli nie mamy.
Z grupy kwiatów jednorocznych na marcowe rozsady wysiewać możemy m.in. takie gatunki jak: cynie, astry, aksamitki, lwie paszcze, nieśmiertelniki, czyli kocanki, zatrwiany czy ubiorki. W drugiej połowie marca lub pod koniec miesiąca wiele roślin kwitnących możemy też siać wprost do gruntu, są to m.in. groszek pachnący, nagietki, chabry, czarnuszki czy smagliczka nadmorska. Warto zadbać by nasze ogrody były kolorowe i ukwiecone nie tylko dla nas, ale także dla pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających.
Gdy noce staną się już cieplejsze i ziemia w warzywnikach rozmarznie, możemy rozpocząć marcowe wysiewy warzyw wprost do gruntu. A siać o tej chłodnej jeszcze porze możemy m.in. rzodkiewki, szpinak, koper, bób i groch oraz groszek cukrowy. Możemy też sadzić cebulę z dymki i czosnek jary. Pod koniec miesiąca, w cieplejszych rejonach naszego kraju, warto sięgnąć również po nasiona marchwi, pietruszki, pasternaku czy salsefii. Gdyby zapowiadane było silniejsze ochłodzenie uprawy te możemy przykryć agrowłókniną.
Przełom lutego i marca oraz początek marca to czas pikowania roślin, które zostały wysiane w lutym. Najczęściej rozsady wysiewane są w płytkich pojemnikach, dlatego po mniej więcej trzech tygodniach, potrzebują one już więcej miejsca i świeżego podłoża do dalszego rozwoju. Po mniej więcej tygodniu lub dwóch od przesadzenie wiele z nich można przenieść w nieco chłodniejsze miejsce. Tak możemy zrobić np. z porem lub sałatą. Tym bardziej, że w połowie marca pogoda już często pozwala na umieszczenie ich w chłodnym inspekcie, w szklarni lub w ogrodzie pod osłonami.
Życzymy dużo zapału i sił na ten pracowity czas. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

About The Author
piotrschick