Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

porady ogrodnicze,ogród,poradnik ogrodnika,kalendarz ogrodnika,2023,ogrody,marzec,prace w ogrodzie,kalendarium ogrodnicze,wysiew warzyw,wysiew kwiatów,pikowanie roślin,zadania w ogrodzie w marcu,jakie prace w ogrodzie,co robić na działce w marcu,ogródek,działka,działkowiec,prace na działce,rozsady,przycinanie drzew,przycinanie gałęzi,efekt płaczu,brzoza,klon,grab,maść ogrodnicza,worx,piła worx,do cięcia gałęzi worx,cięcie,cięcie gałęzi,wybudzanie pelargoni

„Czasem i w marcu zetnie wodę w garncu”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Mimo że to już marzec, nie wiosenną ale całkiem zimową pogodą. W wielu rejonach naszego kraju pada śnieg, niemal wszędzie czekają nas nocne przymrozki, co oznacza, że z pracami w ogrodzie i wysiewami do gruntu w warzywniku lub na rabatach musimy się jeszcze wstrzymać.
Za to nie musimy się na szczęście wstrzymywać z wysiewami warzyw i kwiatów jednorocznych na rozsady. Kontynuujemy więc sianie wybranych gatunków w domowych warunkach oraz pikowanie roślin wysianych w lutym. O tej porze warto np. przygotować rozsadę sałaty, kalarepy i innych warzyw kapustnych, papryki i bakłażanów oraz cynii, astrów, zatrwianu czy aksamitek. Więcej informacji na ten temat pojawiło się w zeszłotygodniowych filmach z cyklu „Ogród Warzywny” i „Ogród Ozdobny” na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
08 marca przypada Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom życzymy więc miłego dnia oraz wszystkiego dobrego. Życzymy też dużo uśmiechu i radości oraz kwiatów, nie tylko w bukiecie, a również w ogrodzie.
Tymczasem zimową, ale bezdeszczową i bezśnieżną aurę, warto jeszcze wykorzystać na przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie. Dobrze jest to zrobić, gdy są jeszcze w stanie zimowego spoczynku, zanim jeszcze zaczną w nich płynąć życiodajne soki. Dotyczy to zwłaszcza tych gatunków, których nie należy ciąć wiosną, ze względu na efekt płaczu. Do takich roślin należą np. brzozy, klony, graby czy winorośl. Jeżeli już wiemy, że ich przycięcie będzie konieczne, lepiej nie zwlekać. Drugi termin cięcia tych gatunków przypada dopiero na czerwiec lub lipiec. Cieńsze gałęzie przycinamy zazwyczaj za pomocą sekatora, do grubszych przyda się ręczna piła lub mini pilarka np. akumulatorowa, dzięki której przycinanie jest szybsze i łatwiejsze. Rany powstałe po cięciu zawsze warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą, zwłaszcza jeżeli są to miejsca o dużej powierzchni. Uchroni to przycięte drzewo lub krzew przed wtargnięciem bakterii, grzybów i innych patogenów. Należy ją zastosować najszybciej po cięciu nakładając na uszkodzoną ranę oraz mniej więcej 2 cm wokół jej brzegów.
Przysłowie mówi, że „gdy mróz w marcu dnia dziesiątego, jeszcze czterdzieści dni mrozu takiego”. Trzymajmy więc kciuki, by mrozu 10 marca nie było… A czekając na wiosnę, możemy zabrać się za ogrodnicze porządki, by przyspieszyć i ułatwić sobie późniejsze prace w ogrodzie. Np. segregujemy i czyścimy doniczki, które potem wykorzystamy w czasie pikowania, układając je pod względem rozmiarów.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, wybudzamy zimowane pelargonie, przenosząc je do jasnego i ciepłego pomieszczenia oraz wznawiając częstotliwość podlewania. Jeżeli nasze pelargonie od jakiegoś czasu są już w cieple i wypuszczają młode przyrosty, można je wykorzystać do pobrania nowych sadzonek. Wystarczy odciąć ok. 10 cm młody pęd rośliny i umieścić go w wodzie lub od razu w doniczce z podłożem. Dzięki temu będziemy mieli jeszcze więcej pelargonii do posadzenia w maju na balkonie lub tarasie.
W przypadku domowych roślin doniczkowych wznawiamy nawożenie. Dzień jest coraz dłuższy, co pobudza nasze okazy do życia i wzrostu. Warto im pomóc poprzez dodatkowe odżywienie lub przesadzenie. Od tej pory warto już rośliny uprawiane w domach nawozić regularnie. Zwiększamy też nieco częstotliwość podlewania.
Życzymy wspaniałego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

About The Author
piotrschick