„W marcu, jak w garncu”
Rozpoczynamy kolejny marcowy „Tydzień w Ogrodzie”…
…widokiem roślin cebulowych, które w cieplejszych rejonach naszego kraju zaczynają już kwitnąć na rabatach. Po przebiśniegach i rannikach pojawiają się pierwsze kwiaty krokusów, kiełkują liście tulipanów i narcyzów, szachownic i czosnków ozdobnych, irysów cebulowych i hiacyntów. Przypominamy, że te wspaniałe rośliny nadają się do pędzenia w domach. Możemy je wykopać, zwłaszcza jeżeli jesienią posadziliśmy ich cebule w donicach, lub przesadzić je do wybranego pojemnika i zabrać do cieplejszego pomieszczenia. Już po kilku lub kilkunastu dniach będziemy mogli cieszyć się ich pięknymi kwiatami, wcześniej niż będzie to miało miejsce w ogrodzie.
14 marca przypada Dzień Motyli. One również już niebawem przebudzą się z zimowego snu. Widok pierwszego wiosennego motyla w ogrodzie cieszy nas chyba najbardziej. Nic dziwnego. Motyl jest szeroko przyjętym symbolem radości, szczęścia, lekkości, pięknej przemiany i natchnienia.
Z myślą o motylach, pszczołach, trzmielach i innych pożytecznych owadach zapylających, a także o nas samych, możemy o tej porze wysiać pierwsze kwiaty wprost do gruntu, m.in. groszek pachnący, nagietki, chabry, maki czy czarnuszkę. Po nasiona tych roślin jednorocznych możemy sięgnąć w pierwszej kolejności, ponieważ są najbardziej odporne na chłody, których jeszcze możemy się spodziewać. Więcej kwiatów będziemy mogli wysiać na rabaty w kwietniu lub na rozsady, o czym była już mowa w poprzednich odcinkach.
Za to cały czas przypominamy, że druga połowa marca to idealny moment na wysiew pomidorów gruntowych na rozsady. Przygotowujemy je w domach lub w ciepłych inspektach. Nie ma w tym nic trudnego, a zaletą własnoręcznie przygotowanej pomidorowej rozsady jest to, że mamy do wyboru dziesiątki lub setki odmian, z których możemy wybrać te, które lubimy najbardziej. Mogą to być pomidory wielkoowocowe lub koktajlowe, wysokie lub karłowe, o owocach w przeróżnym kształcie i o różnych kolorach, do uprawy w gruncie lub w donicach. Każdy, kto lubi ogrodnicze hobby, może podjąć teraz pomidorowe wyzwanie i wysiać swoje ulubione.
Tymczasem u wszystkich, którzy już wcześniej wysiali na rozsady wybrane rośliny warzywne lub ozdobne na rozsady, młode sadzonki rosną coraz szybciej. Im więcej mają światła, tym lepiej widać ich przyrost. Część z nich wymaga pikowania. W marcu przesadzamy do większych pojemników rośliny wysiane w lutym np. sałatę, seler i por, pelargonie, petunie i aksamitki. Dbamy o ich regularne podlewanie, zwracając uwagę by ich nie przelewać, by ziemia w doniczce była wilgotna, a nie zanadto mokra. Jeżeli zauważymy, że nasze młode rośliny nie czują się najlepiej i słabo przyrastają, możemy np. zastosować stymulator wzrostu i odporności na bazie ekstraktu z grejpfruta lub z pokrzywy, w formie oprysku lub do podlewania. Koncentrat wybranego środka rozpuszczamy w wodzie. Ekstrakt z grejpfruta dodatkowo wpływa na lepsze ukorzenianie się roślin, a roztwór z pokrzywy stosuje się także w walce ze szkodnikami. Możemy po nie sięgnąć zanim zaczniemy nawozić rozsady, a także potem, na każdym etapie wegetacji naszych roślin.
Gdy w warzywnikach ziemia już rozmarznie i temperatura w ciągu dnia będzie oscylować w granicach 5-10 stopni Celsjusza, możemy rozpocząć wysiewy wprost do gruntu, m.in. rzodkiewki i szpinaku. Możemy też posadzić cebulę z dymki i czosnek jary. Druga połowa marca to także dobry czas na wysiew kopru.
A w domach możemy wysiewać inne zioła na rozsady, np. ciepłolubną bazylię w przeróżnych odmianach, a także pietruszkę naciową i seler listkowy, jeżeli nie zrobiliśmy tego w lutym oraz kminek, szczypiorek, oregano, tymianek czy majeranek. Za kilka tygodni, podrośnięte już rośliny będziemy mogli przesadzić na grządkę lub do ogrodowych donic i szybciej będziemy mogli korzystać z tych aromatycznych i pysznych dodatków.
Odliczmy już dni do wiosny. Życzymy pięknego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.