Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

porady ogrodnicze, ogród, poradnik ogrodnika, kalendarz ogrodnika,2023,ogrody,marzec w ogrodzie, aeracja, działka w marcu, bratki na balkon, kalendarium prac ogrodniczych, wysiew w marcu, wiosna, prace ogrodnicze na wiosnę, trawy ozdobne, cięcie traw, kiedy ciąć trawy ozdobne, rozplenica,
miskanty, trawy pampasowe, nożyce do traw ozdobnych, czym ciąć trawy ozdobne, jak ciąć trawy ozdobne, cięcie róży, cięcie hortensji, hortensja ogrodowa, cięcia wiosenne, przycinanie

„Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
od przypomnienia, że druga połowa marca to odpowiedni czas na wysiew grochu i to zarówno w warzywniku, jak i na rabacie kwiatowej. Na rabatach i w zewnętrznych donicach możemy siać urokliwy, piękny i pięknie pachnący groszek pachnący. A na warzywnych grządkach możemy siać groch, groszek cukrowy i bób. Jeżeli o wysiew zadbamy teraz, to pyszne strąki lub kwiaty do bukietów będziemy mogli zbierać pod koniec maja i w czerwcu.
21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej WIOSNY, dla ogrodników jest to najpiękniejsza, najbardziej wyczekiwana i najbardziej pracowita pora roku. 21 marca to także Dzień Wierzby, która w polskiej kulturze ludowej uważane jest za drzewo, które jako pierwsze budzi się do życia z zimowego snu. W wielu rejonach naszego kraju wierzby zaczynają już kwitnąć. Warto więc ściąć je już teraz, żeby potem wykorzystać je w wielkanocnych dekoracjach.
Ścinać możemy też trawy ozdobne, o ile pogoda na to pozwala, jest w miarę sucho, a nie deszczowo. Większość traw ozdobnych, m.in. takich jak rozplenice, miskanty czy trawy pampasowe, które są niezimozielone i których część nadziemna zamiera i zasusza się na zimę, wymaga przycięcia mniej więcej 10 cm nad ziemią. Jeżeli mamy w ogrodzie ich niewielką ilość, pojedyncze sztuki, wystarczy użyć sekatora. Jeżeli jednak mamy ich większą ilość można ułatwić i przyspieszyć sobie pracę, używając np. akumulatorowych nożyc do żywopłotu. Cięcie za pomocą tego typu urządzenia jest znacznie łatwiejsze. W pierwszej kolejności należy przyciąć te gatunki traw ozdobnych, które jako pierwsze wypuszczają z przyciętej kępy nowe, młode liście. Trawy ozdobne zimozielone oraz turzyce nie wymagają tego typu cięcia. W ich przypadku wystarczy przeczesać je delikatnie palcami lub przyciąć sekatorem jedynie uschnięte fragmenty źdźbeł.
Sekator przyda nam się także do przycięcia innych ogrodowych bylin i krzewów, m.in. róż i hortensji. Ich sposób cięcia zależy od gatunku. W przypadku róż np. róże wielkokwiatowe ścinamy pędy nad trzecim, czwartym oczkiem a róże rabatowe lub okrywowe możemy poprowadzić bardziej swobodnie. W przypadku hortensji, rośliny z gatunku hortensji ogrodowej i piłkowanej, które kwitną na pędach dwuletnich, przycinamy nad pierwszą parą górnych pąków, co oznacza że wczesną wiosną wycinamy jedynie suche kwiatostany. Natomiast hortensję bukietową czy drzewiastą, np. w odmianie „Annabell” tniemy dość nisko, ponieważ kwitnie je jednorocznych pędach, możemy to zrobić np. nad drugą – trzecią parą oczek, mniej więcej 15-20 cm nad ziemią.
Wczesna wiosna to także czas, kiedy należy zająć się trawnikiem. Po dość mokrej i deszczowej zimie, może być on w słabszej kondycji. W darni mogą być widoczne żółte place lub objawy występowania pleśni pośniegowej. W takim wypadku, gdy pogoda na to pozwala, jest bezdeszczowo i trawa nieco obeschnie, należy wygrabić uschnięte żółte lub porażone chorobą źdźbła. Na wertykulację jest jeszcze nieco za wcześnie, ale można przeprowadzić aerację, czyli nakłuwanie darni, zwłaszcza w miejscach, które wyglądają najgorzej. Aerację możemy przeprowadzić w sposób mechaniczny lub za pomocą preparatu, który rozcieńczamy w wodzie i nanosimy na trawę za pomocą opryskiwacza. Tego typu aeracja biologiczna napowietrza i rewitalizuje darń. W przypadku pleśni pośniegowej, a także zapobiegawczo i prewencyjnie w przypadku innych chorób grzybowych, można zastosować ekologiczny preparat zawierający żywy organizm, niepatogeniczny grzyb, który jest pasożytem grzybów chorobotwórczych i w ten sposób chroni nasze rośliny. Zarówno trawnik, jak i rośliny owocowe lub ozdobne.
A ozdobne bratki, pierwiosnki oraz różne rośliny cebulowe mogą już trafić na nasze balkony i tarasy. W cieplejszych rejonach naszego kraju możemy je już sadzić w zewnętrznych donicach i skrzynkach balkonowych. To gatunki, które przetrwają niewielkie nocne przymrozki i lubią chłód. Możemy z nich stworzyć przepiękne wiosenne kompozycje.
26 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szpinaku, przypominamy więc, że o tej porze możemy na grządkach wysiewać to zdrowe i wartościowe warzywo. Ponadto pod koniec marca, bezpośrednio do gruntu, a także do zewnętrznych donic, możemy siać również sałatę, roszponkę, rukolę, rokiettę siewną i rzodkiewki. Inne warzywa, np. pomidory, paprykę czy wybrane rośliny kapustne możemy cały czas siać w domach na rozsady. Pielęgnujemy te sadzonki, które już u nas rosną. I cieszymy się wiosną.
Życzymy cudownego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

About The Author
piotrschick